Konkursy

MROCZNA DYCHA 2016 ROKU - ZESTAWIENIA AUTORÓW SERWISU MROCZNA STREFA

(Wojciech "Diovis" Szymański):
W tym roku, trochę dzięki temu, że "Musick Magazine" wymusił na mnie ułożenie swojej dziesiątki najlepszych albumów 2016 roku w kolejności od 1 do 10, wyłamałem się z mojej tradycji i tak to wygląda. Ograniczyłem też ilość płyt na zapleczu "Mrocznej Dychy Roku", bo uznałem, że tych płyt bardzo dobrych, ale nie wybitnych było zbyt wiele. Poniżej moje zestawienie.
1. DOOMED - “Anna”
2. MONOLITHE - “Zeta Reticuli”
3. BRAINDANCE - “Master of Disguise”
4. CAMEL OF DOOM - “Terrestrial”
5. AENAON - “Hypnosophy”
6. WHEN NOTHING REMAINS - “In Memoriam”
7. SOON - “Vol. 1”
8. THE FORESHADOWING - “Seven Heads Ten Horns”
9. AZOOMA - “The Act of Eye”
10. NUMENOREAN - “Home”
Druga, poszerzona do dwudziestu dziesiątka wygląda tak i to też wybitne, moim zdaniem wydawnictwa, które ukazały się w ubiegłym roku. Kolejność przypadkowa.
PALACE OF WORMS - “The Ladder”
URGEHAL - “Aeons In Sodom”
WORMED - “Krighsu”
ALTARAGE - “Nihl”
DARKEND - “The Canticle of Shadows”
SOLINARIS - “Deranged”
VIBRION - “Bacterya”
(ECHO) - “Head First Into Shadows”
MACABRA - “…to the Bone”
SORCERY - “Garden of Bones”
IN THE WOODS... "Pure"
AYAHAUSCA - “Yin”
ULCERATE - “Shrines of Paralysis”
OBSCURE SPHINX - “Epitaphs”
SWANS - “The Glowing Man”
CRIPPLED BLACK PHOENIX - “Bronze”
RARA - “W/^TR”
CHRIST AGONY - “Legacy”
ATARAXIA - “Deep Blue Firmament”
ROOT - “Kärgeräs - Return From Oblivion”

 

(Przemysław “Kępol” Kępiński):
1. SWANS – "The Glowing Man"
2. MITHRAS – "On Strange Loops"
3. HOARFROST – "Anima Mundi"
4. LATITUDES – "Old Sunlight"
5. YOUDASH – "Astrophobia"
6. VIRUS – "Memento Collider" 
7. FURIA – "Księżyc Milczy Luty"
8. GOJIRA – "Magma"
9. CORTEGE – "Touching the Void"
10. IHSAHN – "Arktis."
11. BLACK STONE CHERRY – "Kentucky"
12. WARDAEMONIC – "Obsequium"
13. THE TEMPLE – "Forevermourn"
14. SPEKTR – "The Art to Disappear"
15. IGGY POP – "Post Pop Depression"
16. KORN – "The Serenity of Suffering"
17. BELLADONNA – "The Orchestral Album" 
18. AVANTASIA – "Ghostlights" 
19. DAVID BOWIE – "Blackstar"
20. METALLICA – "Hardwired… to Self Destruct"

 

(V. Ziutek):
Podobnie jak w latach ubiegłych przysiadłem do podsumowania płyt wydanych w minionym roku. Kryterium doboru było jedno, czy dana płyta, w mej, subiektywnej ocenie, była fajna czy nie, czy mnie zaciekawiła, czy miała to coś. Nie stosowałem sztywnego podziału na gatunki muzyczne, czas wydania czy region świata. O kolejności decydował jedynie alfabet łaciński i rok wydania. Wyszło, moim zdaniem, trochę niespodziewanie - ale ciekawie. Te albumy, w natłoku codziennych spraw i coraz szybciej upływającego czasu, udało mi się zapamiętać w 2016:
ALKONOST - „????? ????? ?????”, Rosja
Folkmetalowcy z Tatarstanu nie zawiedli! Zespół, po zmianach, okrzepł, a "Pieśni białej lilii" to przede wszystkim dopracowane, melodyjne folkmetalowe brzmienie i wspaniały głos Kseni Pobużańskiej.
ASHAENA - "Calea", Rumunia
Zacna klużańsko-bârladzka ekipa dorobiła się drugiego długograja. I jest to kawał potężnego, dackiego, pagan metalowego uderzenia! Liderów zespołu można także spotkać w Rumunii na licznych imprezach historycznych, poświęconych czasom starożytnym i wczesnośredniowiecznym.
ATROPOS - "Desecrates Progresja" (LIVE), Polska
Melodyjne, techniczne, deathmetalowe brzmienie. Ten "album" to w zasadzie bardziej zapamiętany koncert w Progresji w maju 2015, gdzie po reaktywacji zespół zagrał po prostu genialny gig. Krótki - ale treściwy! W 2016 poszło info o płycie, realnie jest ona wirtualna. Ale jest!
BUM BUM ORKESTAR - "Niesiądz", Polska
Na brzmienie tego krążka w dużej mierze wpłynęła nietuzinkowa osobowość lidera formacji Bum Bum Orkestar - Oliwiera Andruszczenko. Na klezmerskiej bazie panowie stworzyli niepodrabialny "klymacik" rodem z przedwojennych Szmulek, przetransponowany na dzisiejsze czasy. I, co najważniejsze, ze szczyptą folkowego poczucia humoru ;) Zawiadiacka, i jakże inna od typowych "orkestarów", muzyka!
CRONICA - "Na tej ziemi", Polska
Udany, debiutancki album młodych folkmetalowców z Jaworzna to tak naprawdę swoista mieszanka różnych stylów, z przewagą folku i metalu. 
DIABOŁ BORUTA - "Widziadła", Polska
Radosne i przaśne (w dobrym, ludowym słowa znaczeniu), gdzie zespół dorobił się już swojego brzmienia, zacnie i melodyjnie bujającego.
EYESTRAL - "Beware the Rat King", Francja
Na tę EP-kę (tak sygnowana, chociaż 7 kawałków i ponad 42 minuty grania) trafiłem dosłownie w stercie płyt podesłanych w promo-packach przez wytwórnie do recenzji. Po wrzuceniu "w sprzęt" usłyszałem wybuchową fuzję wczesnego Megadeth i Holy Moses z najlepszych czasów "World Chaos", połączoną normandzkim thrashem z nutką progresywnego grania. I taka fuzja do mnie przemówiła.
FIFIDROKI - "Blomkul", Polska
Niezmiernie ciekawe podejście do śląskiego folku. Od zimnej fali i szczypty punk-folka aż po raggaton. Formalnie płyta powstała w 2015, ale dopiero w 2016 była szerzej dostępna.
FORNDOM - "Dau?ra Dura", Szwecja
Muzyka Północy mająca w sobie Coś magicznego - celowo używam tu dużej litery! Niełatwa, mroczna, zimna - ale piękna. Przepiękna! Pagan folk w pełnym tego słowa znaczeniu.
HADES ALMIGHTY / DRUDKH - „???, ??? ???????? ? ????? (One Who Talks with the Fog) / Pyre Era, Black!", Norwegia/Ukraina
Ukraiński Drudkh często nagrywa splity z podobnymi brzmieniowo lub stylistycznie formacjami ze Skandynawii. Nie zawsze wychodzi to idealnie, ale wspólne dzieło z Hades Almighty jest naprawdę niezłą, blackmetalową machiną dźwięku.
HAŃBA! - "Hańba!", Polska
Hańba to coś więcej niż tylko punk-folk. To, na swój sposób, ubrana w stylizowany na przedwojenny kabaret muzyczny, nasza rzeczywistość. I konsekwentnie kontynuowany pomysł. Jest to perełka na naszej scenie alternatywnej!
HELROTH - "I, Pagan", Polska
Debiutancki CD stołecznych Helrothów to kawał porządnego brzmienia! Prawie godzina zróżnicowanych, folkmetalowych brzmień, gdzie folk i metal utkane są niczym hafty na ludowej kiecce. Bardzo, bardzo, bardzo miłe zaskoczenie, rodem z minionego roku.
HOIA BACIU - " 'nrădăcinat", Rumunia
Nazwę ów dwuosobowy projekt przyjął od tajemniczego, podklużańskiego lasu, gdzie według współczesnych wieści gminnych dzieją się różne paranormalne zjawiska. Muzycznie to połączenie surowego blackmetalu z rumuńskim folkiem w proporcjach bardzo dobrych. Las Hoia Baciu miałem przyjemność odwiedzić w kwietniu 2016 roku - i tym bardziej cenię ten album.
HULDRE - "Tusmorke", Dania
Ta płyta to jedno z najciekawiej zapodanych połączeń folku i metalu jakie ostatnimi czasy trafiły w me ręce i uszy. Wielka w tym zasługa wokalistki, Nanny Barslev (znanej także z folkowego Gny). A także głęboko przemyślanych kompozycji, świetnie oddających surowość skandynawskiego folku.
JAR & BRZEZICA - "Jarzyca", Polska
Wspólny projekt formacji Jar (medieval folk) i Brzezica (pieśni tradycyjne) dał początek zespołowi Jarzyca. Połączenie sił obu składów wyszło bardzo dobrze! Płyta nagrana "na setkę", ma charakter nagrania live i do tego z zachowaniem mocy, jakie mają nagrania tradycyjnych, wiejskich muzykantów. Bez obróbki, bez poprawek. Autentyczne i szczere!
KEREKES BAND - "Back To Folk", Węgry
Ta płyta to przede wszystkim niezłe, folkowe jajo. Bratankowie podchodzą na niej do folkloru znad Balatonu z humorem i bez patosu, dowcipnie wkładając go w wymyśloną krainę, nazwaną Folklandem.
LABORATORIUM PIEŚNI - "Rosna", Polska
Fascynacja tradycją, zaśpiewana z młodzieńczym duchem. Piękne!
LELEK - "Brzask Bogów", Polska
W skład Lelka weszli muzycy z różnych środowisk, połączeni myślą o nagraniu płyty o treściach słowiańskich, zapożyczonych z różnych źródeł. Wśród nich znalazł się Tadeusz Konador, dzięki któremu udało się na "Brzasku Bogów" przemycić całkiem sporo rytmów wziętych z muzyki Słowian. Miałem pewne obawy co do tej płyty, ale wyszła nieźle. Jest próbą ponadśrodowiskowego wyjścia z tematyką słowiańską poza, z jednej strony podziemny pagan folk, z drugiej poza "Słowianki Donatana". Zresztą pisałem już o tym wcześniej.
LEŚNE LICHO - "Pieśni Starego Lasu", Polska
Miłe zaskoczenie! Leśni, po zmianach kadrowych, dorobili się niezłego, debiutanckiego albumu.
TERESA MIRGA - "Mire Gila", Polska
Połączenie tradycji i współczesnego, gitarowego brzmienia muzyki polskich Cyganów. Ciepły i niesamowicie przejmujący głos Teresy nie pozostawia obojętnym. To mniej znane muzyczne oblicze naszych Romów - ale najbardziej wartościowe!
BRENDAN MONAGHAN - "Today Is a Good Day", Irlandia Północna
To po prostu normalna muzyka w "ciekawych czasach". Brendan, na przekór wszelakim modom i trendom, od lat gra swoje, pozytywnie nastrajając przekazem, że warto cieszyć się z codziennych, drobnych przyjemności.
MOSAIK - "Wolno", Polska
Mosaik zwolnił tempo i do połączeń słowiańsko-perskich doszedł tu jeszcze afrykański blues. I to ze sobą całkiem dobrze gada.
MYRKGRAV - "Takk og farvel; tida er blitt ei annen", Norwegia
Lars "Lei?ólfr" Jensen w zeszłym roku wydał drugi długograj i zbiegło się to z... zawieszeniem działalności projektu. Szkoda, bo krążek jest naprawdę ciekawy, oparty o black/folkowe granie opowieści o lokalnych skandynawskich legendach i poprzetykany utworami instrumentalnymi sięga daleko poza typowe tego typu brzmienia z Fiordów.
NEGURA BUNGET - "Zi", Rumunia
Nowa Negura miło zaskoczyła! Na blackmetalowej podstawie znalazło się wiele brzmień folkowych, zimnofalowych i folk-rockowych nawiązań do lat 70. Wszystko w tradycyjnym, karpackim duchu.
ORKIESTRA PW. ŚW. MIKOŁAJA - "Mody i Kody", Polska
Lubelscy Mikołaje są jak wino - im starsi, tym lepsi. Ich nowa płyta to widomy znak, że odnaleźli się w nowych, elektronicznych czasach ze swoją muzyką. Zderzenie tradycji i nowoczesności jest tu miło zaskakujące a jednocześnie twórcze, a nie wymuszone. Jest i Kolberg, i internet w komórce :) Jedna z lepszych płyt folkowych w Polsce wydana w ostatnich latach.
PO ZAGONACH - "Pola nutą malowane", Polska
Poznańskie Zagony od lat grają swoje. I robią to dobrze. A tam, gdzie coś jest dobre, nadmierne zmiany nie są potrzebne. I tym bardziej szacon dla "Pól nutą malowanych", których słucha się nadzwyczaj przyjemnie!
PRAVIA - "Bestie ze Wschodu", Polska
Były kiedyś takie czasy, że o słowiańskich tradycjach śpiewali growlem lub harszem głównie wokaliści podziemnych kapel pagan/black/death metalowych. Dziś to się dość poważnie zmieniło wraz z nastaniem folkmetalu, ale Pravia przypomina dawne czasy. Proste, death metalowe (z domieszką współczesnego death core) łojenie + słowiańskie wierzenia, bez przekombinowania właśnie tam, gdzie nadmiar "gitarowego onanizmu" nie jest potrzebny ;)
RUDRA - "Enemy of Duality", Singapur, 2016
Rudra to azjatyckie bóstwo odpowiedzialne za sztormy i zawirowania. To także jedna z najlepszych, metalowych formacji Półwyspu Malajskiego. Płytą z 2016 potwierdza swój kunszt. To nie jest po prostu death metal z elementami black metalu, to jest daleko idąca fuzja tradycji, techniki gry i otwartego umysłu.
SARISSA - "Nemesis", Grecja
Legenda greckiej sceny heavy/powermetalowej nie wydaje płyt nazbyt często, ale jak wyda - to jest to kawał porządnego grania. Tak było i tym razem. I jak zawsze słychać, że to metal z Grecji.
ECE SECKIN - "Zamanim Yok" (EP), Turcja
EP-ka filigranowej, lecz obdarzonej potężnym głosem, tureckiej pop-folkowej pieśniarki to czteroutworowy zbiór różnych klimatów. Od tanecznych rytmów plażowych po nastrojowe sercłamacze. Bardzo doceniam tę wszechstronność i głos, wzbijający się wysoko ponad przeciętność popowych klimatów.
IVAR BJORNSSON & EINAR'S SELVIK SKUGGSJA - "Skuggsjá: A Piece For Mind & Mirror", Norwegia
Skuggsjá to muzyczne dzieło stworzone przez lidera Enslaved i lidera Wardruny. Przemyślane w każdym calu, pełne magii, legend, nostalgicznych nastrojów, skandynawskich mgieł i wszystkich tajemnic we fiordach ukrytych.
SIG:AR:TYR - "Northen", Kanada
Ten album to widomy znak, że z Norwegii do Kanady nie jest aż tak daleko. Zwłaszcza, jak się trasę pokonuje drakkarem, wiosłując gitarą. To czwarty długograj Sig:Ar:Tyr, na który warto było poczekać sześć lat.
TALESIEN - "Tálesien", Hiszpania
Progresywny power metal - tak hiszpański (z Galicji) Tálesien określa swoją muzykę. Jest to pewne uproszczenie, bo album "Tálesien" to bardzo rozbudowana machina dźwięku, gdzie oprócz progresywnych tonów są również elementy jazzu, thrashu i elementów grania symfonicznego. Pełna przestrzeni muzycznych płyta, zatytułowana tak samo jak nazwa zespołu (czwarta studyjna), w całości zaśpiewana jest po hiszpańsku. 
THY CATAFALQUE - "Meta", Węgry
W zasadzie płyta powinna nazywać sie "Mega", bo jest naprawdę mega! Co prawda Tamás Kátai już od dawna wypracował swoją niepodrabialną markę, ale jego wizja avant-garde metalu zawsze potrafi mile zaskoczyć.
THY WORSHIPPER "Klechdy", Polska
Nieszablonowe i niekoniecznie stricte folkmetalowe - za to mroczne i potężne w brzmieniu! "Klechdy" to prawdziwy psychodeliczny majstersztyk.
Tomáš Kočko & Orchestr - "Velesu", Czechy
Dziewiąty album studyjny morawskiej formacji Tomáš Kočko & Orchestr jest kontynuacją drogi obranej przez lidera zespołu wiele lat temu. Nowy krążek to skonstruowana na bazie folku muzyka zawierająca w sobie mnogość brzmień i zmian nastrojów. Morawski "world music".
TREBUNIE TUTKI & URMULI QUINTET - "Duch Gór", Polska/Gruzja
Góralskie muzyki spod Giewontu i spod Kazbeku połączyły siły. Duch Karpat i Kaukazu jest na tym krążku połączony w tę niesamowitą moc ludzi gór! Bardzo dobrze sprawdzili się też na żywo.
WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA - "Umówmy się na dziś", Polska
Stołeczny chanson, z nutką więcej szemraną, ale bez cwaniactwa. Bardzo ciekawe przełożenie przedwojennego klimatu na dzisiejsze warunki. Zagrane z pasją!
WERCHOWYNA - "25", Polska
Co tu dużo się rozpisywać - to krążek na ćwierćwiecze, z tym co u Werchowyny najlepsze !!!
Całość, wzbogaconą odpowiednimi materiałami video, znajdziecie pod linkiem www.folk24.pl/w-folkowym-tonie/rok-z-plytoteka/.
 

MROCZNA DYCHA 2015 ROKU - ZESTAWIENIA AUTORÓW SERWISU MROCZNA STREFA

(Wojciech "Diovis" Szymański):
Rok 2015 uważam za praktycznie zamknięty i co 12 miesięcy powtarza się u mnie sytuacja, że jest już późny luty kolejnego roku, a ja wciąż jeszcze odsłuchuję to, co zostało wydane w poprzednim. Tyle tego jest do odsłuchania, przebrania, wybrania? Brakuje czasu na wszystko, a przecież nigdy nie sugeruję się podsumowaniami innych ludzi, choć jeśli coś mi mignie tu i ówdzie, a nie znam, to przecież warto by było się temu przyjrzeć, a raczej przysłuchać? I tak też robię. Jeśli ktoś przyjrzy się tym pozycjom, jakie wybrałem do tej głównej dziesiątki, zwanej przez nas Mroczną, to stwierdzi, że ogranicza się tak naprawdę tylko do rzeczy wokół-doom?owych, ale dla mnie to był taki rok. Rok, w którym powrót doom metalu stał się faktem rzeczywistym, bo ten gatunek ugruntował się wśród innych tak mocno, że nie ma możliwości uciec od albumów, które powstają już praktycznie w każdym zakątku świata. Pierwsze dziesięć płyt, jakie uważam za najważniejsze w 2015 roku poniżej (w kolejności alfabetycznej):

AS LIGHT DIES - ?The Love Album (Vol. 1)?
BLACK BOOK LODGE - ?Entering Another Measure?
DALLA NEBBIA - ?Felix Culpa?
DESECRESY - ?Stoic Death?
DOOMED - ?Wrath Monolith?
HELLLIGHT - ?Journey Through Endless Storms?
MONOLITHE - "Epsilon Aurigae"
MY DYING BRIDE - ?Feel the Misery?
RAPOON - ?Fall of Drums? (2014)
SHINING - ?IX - Everyone, Everything, Everywhere, Ends?

Kolejna dwudziesta już w kolejności przypadkowej, ale nieprzypadkowo te pozycje znajdują się na mojej liście tuż za właściwą ?Mroczną Dychą?:

6:33 - ?Deadly Scenes?
BLOODBATH - ?Grand Morbid Funeral? (2014)
ECNEPHIAS - ?Ecnephias?
ET MORIEMUR - ?Ex Nihilo In Nihilum?
IMPERIAL TRIUMPHANT - ?Abyssal Gods?
MAESTUS - ?Voir Dire?
NEOLITH - ?Izi.Im.Kurnu-Ki?
RISE OF AVERNUS - ?Dramatis Persona?
PARADISE LOST - ?The Plague Within?
ISVIND - ?Gud?
MARE INFINITUM - ?Alien Monolith God?
MINSK - ?The Crash And the Draw?
MÖRBID VOMIT - ?Return To the Crypts?
THE WHOREHOUSE MASSACRE - ?Altar of the Goat Skull / VI?
GNAW THEIR TONGUES - ?Abyss of Longing Throats?
SHAPE OF DESPAIR - ?Monotony Fields?
WRVTH - ?Wrvth?
INNER VISION LABORATORY - ?Austeros?
KILLING JOKE - ?Pylon?
BAUDA - ?Sporelights?
A i na te pozycje również radziłbym zwrócić uwagę, jeśli ktoś je przegapił:
ENNUI - ?Falsvs Anno Domini?
APHONIC THRENODY - ?When Death Comes? (2014)
EMBRIONAL - ?The Devil Inside?
FROWNING - ?Funeral Impressions? (2014)
MESMUR - ?Mesmur?
MONO - ?The Last Dawn / Rays of Darkness? 2CD (2014)
OKTOR - ?Another Dimension of Pain? (2014)
WOEBEGONE OBSCURED - ?Deathscape MMXIV? (2014)
ARCHGOAT - ?The Apocalyptic Triumphator?
DECLINE OF THE I - ?Rebellion?
HOLYCIDE - ?Toxic Mutation? MCD
IMPERIAL TRIUMPHANT - ?Abyssal Gods?
MAESTUS - ?Voir Dire?
VANDERBUYST - ?At the Crack of Dawn?
KAUAN - ?Muistumia? (2014)
SLAYER - ?Repentless?
FUNERARY - ?Starless Aeon?
NITROVOLT - ?Dirty Wings?
OVID?S WITHERING - ?Scryers of the Ibis?
DARKOLOGY - ?Fated To Burn?
LEGION OF ANDROMEDA - "Iron Scorn"
TERRORDOME - "Machete Justice"
DEEP DESOLATION - "Possession"
FAITH NO MORE - ?Sol Invictus?
BJORK - ?Vulnicura?
IRON MAIDEN - ?The Book of Souls?
RIVERSIDE - ?Love, Fear And the Time Machine?
SWALLOW THE SUN - ?Songs From the North I, II, III? 3CD
CLOSTERKELLER - "reScarlet"
GLOOM - "Doggod"
DEAD TO A DYING WORLD - "Litany"
GRIFT - ?Syner?(Przemysław ?Kępol? Kępiński):

1. LEPROUS "The Congregation"
2. EMBRIONAL "The Devil Inside"
3. DEIVOS "Theodicy"
4. IRON MAIDEN "The Book of Souls"
5. BATUSHKA "Litourgiya"
6. TEMPLE OF BAAL "Mysterium"
7. FORGOTTEN TOMB "Hurt Yourself and the Ones You Love"
8. DEEP DESOLATION "Possession"
9. MY DYING BRIDE "Feel the Misery"
10. NAPALM DEATH "Apex Predator - Easy Meat"
11. KING PARROT "Dead Set"
12. PARADISE LOST "The Plague Within"
13. STEVEN WILSON "Hand. Cannot. Erase"
14. CRADLE OF FILTH "Hammer of the Witches"
15. BARONESS "Purple"
16. EVOKE THY LORDS "Boys! Raise Giant Mushrooms in Your Cellar!"
17. LORD DYING "Poisoned Altars"
18. DISLOYAL "Godless"
19. CARACH ANGREN "This is No Fairytale"
20. AKHLYS "The Dreaming I"(V. Ziutek):
W minionym roku kolejna dawka płyt trafiła do mojej kolekcji. Jak zawsze różnorodnych, choć w pewnych określonych granicach. Czas gonił szybciej niż w 2014, ale udało mi się go tu i ówdzie zatrzymać, by tych nowości posłuchać.
Rok 2015 przyniósł wiele zmian w Europie i na świecie ale skupię się na tym, co działo się muzycznie i co trafiło w moje uszy, a co w głowie (i sercu) zostało na dłużej. Podobnie jak w latach ubiegłych, będzie to przegląd bardzo subiektywny i jednocześnie pozbawiony zaszufladkowania. Kilka płyt przeniosło się we właśnie rozpoczęty rok 2016 i te będą przeze mnie opisane osobno. Zatem po kolei:
- BLACK VELVET BAND "Pożoga" (Polska)
Lubelscy folkmetalowcy na tym krążku sięgają do korzeni ale niekoniecznie tylko folkowych. Te korzenie, jak dla mnie, i wielu "miastowych", to także Iron Maiden, wczesna Metallica, Sodom, Accept, Black Sabbath, a także TSA, Turbo i Kat. I to słychać w "Pożodze". I gitarra!
- BLOKOWIOSKA "Folkbity z betonowej płyty" (Polska)
Ciekawi ludzie, ciekawa płyta. Ludzi poznałem osobiście w czasie groundhopperskiej wizyty na Śląsku, grali koncert w kawiarni. Podarowali mi swoją płytę. A ta okazała się być naprawdę zacna i odświeżająca umysł. Z jednej strony znane i lubiane folkowe standardy - z drugiej ich, młodym duchem odświeżone brzmienie miło zaskakuje. Czy to tęsknota familoków i blokowisk za naturą? Nie filozujmy, ta nuta jest po prostu dobra!
- BUCOVINA "Nestramutat" (Rumunia)
Klasycy rumuńskiego folkmetalu nie zawiedli, bo zawieść po prostu nie mogli.
- CACI VORBA "Šatrika" (Polska)
Klimat bałkańskich knajp i bezdroży. Bez dęciaków, za to z autentyczną atmosferą. Potężna i dojrzała muzyka od Cyganów wędrujących i Cyganów osiadłych. Od wiosek i od przedmieść. Od serca i od duszy. Pisałem o tej płycie wcześniej i cały czas ją odkrywam!
- DALRIADA "Áldás" (Węgry)
Coraz bardziej folkowa Dalriada i wciąż ludowy głos Laury - i to co lubię najbardziej u Węgrów i ich folklorze (i folkmetalu) - brak zmian tam, gdzie zmiany nie są potrzebne. Za to jest solidne, węgierskie rzemiosło!
- DRUDKH "Борозна обірваласЯ" (Ukraina)
Płyta trafiła w me ręce stosunkowo późno, ale lepiej późno niż wcale. Mroczni i tajemniczy ukraińscy blackmetalowcy odpuścili programowe "depresyjne mroki" i zagrali z werwą godną metalowego uderzenia. To może być tylko takie wrażenie - ale ich blackmetalowa, patosowo-symfoniczna machina ma moc! Przyznaję, że po wcześniejszych długograjach i splitach po latach, namówiony przez znajomego, wróciłem zatem do płyty tej formacji - i nie żałuję.
- JORYJ KŁOC "Korba" (Ukraina)
To jest to, czego swego czasu zabrakło naszemu Żywiołakowi. Prosta, ale energetyczna nuta pod nóżkę, ale z poszanowaniem tradycji. Kawał dobrej nuty, nie tylko stepowej!
- JÓZEF JOHYMCZYK - MERSTEIN/JAN BERKY-MRENICA JR. "Me Givau" (Polska/Słowacja)
Mistrzostwo cygańskiej nuty w każdym calu, album opisałem już wcześniej w przeglądzie płyt jesiennych. Chylę czoła!
- MANNTRA "Venera" (Chorwacja)
Chorwacka Manntra to cały czas doskonała fuzja metalu, industrialu, mrocznej elektroniki i własnego folkloru. Płyta zaśpiewana po chorwacku, gdzie tradycyjne klapy (pieśni ludowe) łączą się z XXI wieczną wizją elektro-folkmetalu.
- PERCIVAL SCHUTTENBACH "Mniejsze Zło" (Polska)
Nie tylko za otwierający płytę "Oberek" i nie tylko za kończący ją cover Dead Can Dance :)
- SHARENA "Zdravo!" (Polska)
Bardzo miłe zaskoczenie, przemyślany i dojrzały materiał. Warto było poczekać!
- SYN ZE SASE TRI "Stăpîn Peste Stăpîni" (Rumunia)
Symfonia blackmetalu i duch dackich wierzeń z domieszką folkmetalu. Potężny muzyczny monolit, będący jednocześnie trzecią częścią folkmetalowej trylogii. Gigantyczny krok naprzód w porównaniu z jej pierwszą częścią. I świetna realizacja. Płyta, która przejdzie do klasyki gatunku!
- TĘGIE CHŁOPY "Dansing" (Polska)
Klymacik i poczucie humoru, a jednocześnie udana próba odtworzenia czasów, kiedy discopolo grano (nie tylko) na cyjach, tubach i klarnecikach, na modłę (nie tylko) fokstrotową, he, he... Soczyste i taneczne!
- THEODOR BASTARD "Vetvi" (Rosja)
Neofolkowi mistrzowie atmosferycznej nostalgii i charymatyczna Jana Veva, z jej ciepłym i nie pozostawiającym obojętnym głosem, zabierają w magiczną podróż aż do granic różnych światów.
- WERCHOWYNA "Pieśni Kozackie" (Polska)
Werchowyna w 100% męskiej odsłonie. Warto było poczekać na takie interpretacje pieśni kozackich z różnych stron. Potężna praca nie tylko przy nagraniach studyjnych, ale także przy wyszukaniu tych pieśni i logicznym zebraniu ich w całość. Piękna sprawa!(Wojciech ?Voyt? Nesteruk):

1. AD NAUSEAM - "Nihil Quam Vacuitas Ordinatum Est"
2. CRYPTOPSY - "Book Of Suffering Tome 1" (EP)
3. IMPERIAL TRIUMPHANT - "Abyssal Gods"
4. NON OPUS DEI - "Diabeł"
5. PARADISE LOST - "The Plague Within"
6. MIOSIS - "Caripito"
7. REVULSED - "Infernal Atrocity"
8. ADVERSARIAL - "Death, Endless Nothing and the Black Knife of Nihilism"
9. ECHOES OF YUL ? "The Healing"
10. VARATHRON - "The Confessional of the Black Penitents" (EP)

11. ANTIGAMA - "The Insolent"
12. SECRETS OF THE MOON - "SUN"
13. MORGOTH - "Ungod"
14. LOST SOUL - "Atlantis - The New Beginning"
15. SLAYER - "Repentless"
16. CRADLE OF FILTH - "Hammer Of The Witches"MROCZNA DYCHA 2014 ROKU - ZESTAWIENIA AUTORÓW SERWISU MROCZNA STREFA(Wojciech "Diovis" Szymański):
W dniu, w którym podjąłem się w końcu podsumowania 2014 roku, jak chodzi o najlepsze moim zdaniem wydawnictwa wypuszczone w tym bogatym muzycznie roku, nowy rok już miał za sobą 40 dni, a ja jeszcze nie zdążyłem odsłuchać wszystkiego, co było w moim zasięgu, a ukazało się w ciągu ubiegłych 12 miesięcy. Wbrew pozorom i krakaniu co niektórych, że wraz z ?cyfryzacją? muzyki i jej powszechną dostępnością ?za darmo? w necie rynek wydawniczy upada, wciąż ukazują się setki tysięcy płyt i nic na razie wskazuje, by formaty albumowe (czy to fizyczne, czy digitalne) zostały zastąpione czymś innym. Wiele rzeczy było nie tak w 2014 roku, wiele było z kolei pozytywnie niezapomnianych, a moje podsumowanie zwieńczę oczywiście listą tych najważniejszych dla mnie pozycji, ale zanim to nastąpi życzę wszystkim fanom muzyki, aby w 2015 roku było też tak dużo świetnych dźwięków, jak w roku poprzednim. A nawet więcej? ;)
Również w tym roku, tak jak w poprzednim, nie ponumerowałem płyt cyferkami od 1 do 20 i nie ustalałem drobiazgowo kolejności, a więc pierwsza dziesiątka wygląda w kolejności dość przypadkowej w ten sposób i mieści aż 15 najlepszych moim zdaniem albumów 2014 roku:

EA - ?A Ettila?
SWANS - ?To Be Kind?
AUTUMNAL - ?The End of the Third Day?
TRIPTYKON - ?Melana Chasmata?
AENAON - ?Extance?
JUDAS PRIEST - ?Redeemer of Souls?
HAIL SPIRIT NOIR - ?Oi Magoi?
DÄNG - ?Tartarus: The Darkest Realm?
AZOOMA - ?A Hymn of the Vicious Monster?
DOOMED - ?Our Ruin Silhouettes?
NE OBLIVISCARIS - ?Citadel?
AUTOPSY - ?Tourniquets, Hacksaws And Graves?
SEPTICFLESH - ?Titan?
DESECRESY - ?Chasmic Transcedence?
THE MEADS OF ASPHODEL - ?Sonderkommando? (2013)

Za to druga dziesiątka jest tym razem jeszcze bardziej poszerzona (i tak wyrzuciłem z niej jakieś kilkanaście rzeczywiście wartościowych pozycji) i wygląda następująco:

BEHEMOTH - ?The Satanist?
CULTED - ?Oblique To All Paths?
CYNIC - ?Kindly Bent To Free Us?
GODHUNTER - ?City of Dust?
LEASH EYE - ?Hard Truckin? Rock?
OBSCURE SPHINX - ?Void Mother? (2013)
PERCIVAL SCHUTTENBACH - ?Svantevit? (2013)
RISE OF AVERNUS - ?L'Appel du Vide?
FALLUJAH - ?The Flesh Prevails?
PRELUDIUM - ?Redemption?
V/A - ?This Is Your Life: A Tribute To Ronnie James Dio?
DOOM:VS - ?Earthless?
CRUCIFYRE - ?Black Magic Fire?
DER BLACK REITER ?La Paradis Funebre II: L?Adieu du Silence?
MASTABAH - ?I Hate You?
SERPENTINE PATH - ?Emanations?
BLACK BOOK LODGE - ?Tundra?
BLUT AUS NORD - ?Memoria Vetusta III - Saturnian Poetry?
HELEVORN - ?Compassion Forlorn?
LURKING EVIL - ?The Almighty Hordes of the Undead?
MAID MYRIAD - ?With Haste On Its Breath?
RINGS OF SATURN - ?Lugal Ki En?
THAW - ?Earth Ground?
RAPOON - ?Fall of Drums?
MELA KOTELUK - ?Migracje?(Przemysław ?Kępol? Kępiński):
1. BEHEMOTH ? ?The Satanist?
2. EDGUY ? ?Space Police (Defenders of the Crown)?
3. NACHTMYSTIUM ? ?The World We Left Behind?
4. HAIL SPIRIT NOIR ? ?Oi Magoi?
5. SEA ? ?Sea?
6. ZOMBIEFICATION ? ?Procession Through Infestation?
7. MENACE ? ?Impact Velocity?
8. CYNIC ? ?Kindly Bent to Free Us?
9. SEPTICFLESH ? ?Titan?
10. MANES ? ?Be All End All?

11. THE KILLERHERTZ ? ?A Killer Anthem?
12. VIRGIN SNATCH ? ?We Serve No One?
13. DER BLAUE REITER ? ?La Paradis Funebre II L?adieu Du Silence?
14. YOUDASH ? ?Hunting Among the Stars?
15. ONHEIL ? ?Storm is Coming?
16. SOREPTION ? ?Engineering the Void?
17. EVERGREY ? ?Hymns for the Broken?
18. BLACK CROWN INITIATE ? ?Song of the Crippled Bull?
19. ARTUR ROJEK ? ?Składam się z ciągłych powtórzeń?
20. CANNIBAL CORPSE ? ?A Skeletal Domain?
(V. Ziutek):
Acrimönia "Resurrection" (Polska, prog/thrash/jazz metal)
Adrian Raso and Fanfare Ciocarlia "Devil's Tale" (Kanada/Rumunia, etno)
Nancy Ajram "8" (Liban, etnopop)
Bezobratři "Desátý den trní" (Czechy, folk)
Grai "Mlada" (Rosja/Tatarstan, folkmetal)
Hańba! "Prosto w serce!" (Polska, folk miejski)
Julia Doszna i Antoni Plich "Kolbergowskie pejzaże znad Sanu" (Polska, neofolk)
Loudrage "Uglier Than Thou" EP (Rumunia, death/groovemetal)
Lux Occulta "Kołysanki" (Polska, etnopsychodelia)
Nataša Matić "Mezimica" (Serbia, turbofolk)
Master's Hammer "Vagus Vetus" (Czechy, blackmetal)
Brendan Monaghan "Lovers always win" (Irlandia, folk)
Naxos "Podróż dookoła mózgu" (Polska/Grecja, etno)
Pero Defformero "Jer to liči na taj način?" (Serbia, jajcarski progmetal)
Sarakina "Live in studio" (Polska/Bułgaria, etnojazz)
Skálmöld "Me? vattum" (Islandia, folkmetal)
tn.collective "Omm" (Polska, etno-elektronika)
Tołhaje "Czereda" (Polska, etnojazz-rock)
Woodscream "Octastorium" (Rosja, folkmetal)

Single:
Danezu,Gazi Demirel si Sorina Ceugea "M-a lovit dragostea" (Rumunia/Turcja, manele)
Denisa si Susanu "Pa pa iubire" (Rumunia, manele)
Dogukan Manço ft. Tugba Yurt "Sakin Ol" (Turcja, popfolk)
Mira & Orkestra Favorit "Lale, lale" (Bułgaria, retro czałga)MROCZNA DYCHA 2013 ROKU - ZESTAWIENIA AUTORÓW SERWISU MROCZNA STREFA

(Wojciech "Diovis" Szymański):
Również w tym roku, tak jak w poprzednim, nie ponumerowałem płyt cyferkami od 1 do 20, nie ustalałem kolejności, a więc pierwsza dziesiątka wygląda w kolejności dość przypadkowej w ten sposób i mieści aż 13 najlepszych moim zdaniem albumów 2013 roku:

BLACK SABBATH - "13"
JEX THOTH - "Blood Moon Rise"
ABSTRACT SPIRIT - "Theomorphic Defectiveness"
WHEN NOTHING REMAINS - "Thy Dark Serenity"
CLERIC - "Gratum Inferno"
NIGHTLY GALE - "Lust"
THE RUINS OF BEVERAST - "Blood Vaults - The Blazing Gospel Of Heinrich Kramer (Cryptae Sanguinum - Evangelium Flagrans Henrici Institoris)"
AUTOPSY - "The Headless Ritual"
DEEDS OF FLESH - "Portals To Canaan"
TENEBRIS - "Alpha Orionis"
ECHTRA - "Sky Burial"
HELLLIGHT - "No God Above, No Devil Below"
AOSOTH - "IV: An Arrow In Heart"

Jako że rok 2013 był naprawdę bogaty w bardzo dobre pozycje, tak też i druga dziesiątka jest mocno poszerzona i w kolejności alfabetycznej wygląda tak:

ABORYM - "Dirty"
AZURE EMOTE - "The Gravity of Impermanence"
BANGLADEAFY - "The Briefcase"
BELLADONNA - "Shooting Dice With God"
CHAOSTAR - "Anonima"
CREPUSCULUM - "Illuminatus"
DOOMSTER REICH - "Promo 2013"
ERUPTION - "Tenses Collide"
GRIEVING AGE - "Merely the Fleshless We And the Awed Obsequy?"
IMMOLATION - "Kingdom of Conspiracy"
JESUS CHRUSLER SUPERCAR - "Among the Ruins And Desolate Ruins"
MACIEK SZYMCZUK - "Clouds"
MORD'A'STIGMATA - "Ansia"
MY DYING BRIDE - "The Manuscript" MCD
NECROCURSE - "Grip of the Dead"
NECROPHOBIC - "Womb of Lilithu"
ORANSSI PAZUZU - "Valonielu"
PENSEES NOCTURNES - "Nom D'une Pipe!"
PTSD - "A Sense of Decay"
RAPOON - "To West And Blue"
QUEST OF AIDANCE - "Misanthropic Propaganda"
RIVERSIDE - "Shrine of New Generation Slaves"
SAILLE - "Ritu"
SIAMESE FIGHTING FISH - "Breathe:See:Move"
SORCERY - "Arrival At Six"
SPEKTR - "Cypher"
THE HOWLING VOID - "Nightfall"
VERMINOUS - "The Unholy Communion"
WHEN THE DEADBOLT BREAKS - "Drifting Towards the Edge of the Earth"


(Przemysław "Kępol" Kępiński):
1. NECROPHOBIC "Womb of Lilithu"
2. BELLADONNA "Shooting Dice With God"
3. LEPROUS "Coal"
4. SECRETS OF THE SKY "To Sail Black Waters"
5. PENSEES NOCTURNES "Nom D'une Pipe!"
6. QUEENS OF THE STONE AGE "? Like Clockwork"
7. VULTURE INDUSTRIES "The Tower"
8. ZOMBIEFICATION "At the Caves of Eternal"
9. DISPERSE "Living Mirrors"
10. OCTOBER FALLS "The Plague of a Coming Age"
11.ROTTING CHRIST "Kata Ton Daimona Eaytoy"
12. BLACK SABBATH "13"
13. DEICIDE "In the Minds of Evil" / ADE "Spartacus"
14. RIVERSIDE "Shrine of New Generation Slaves" / RAY WILSON "Chasing Rainbows"
15. OSADA VIDA "Particles" / ALTER BRIDGE "Fortress"
16. IHSAHN "Das Seelenbrechen"
17. DEEP PURPLE "Now What?"
18. PENTAGRAM CHILE "The Malefice"
19. DREAM THEATER "Dream Theater"
20. CARCASS "Surgical Steel" / KYLESA "Ultraviolet"


(V. Ziutek)
Płyty 2013 - alfabetycznie
Nr 1:
Agata Siemaszko i Kuba Wilk "Ogień i Woda" (folk/etnojazz)
Poza tym alfabetycznie:
Metal:
Alkonost "Skazki Strantstwij"
Amorphis "Circle"
Belegost "Land av evig morke"
Black Velvet Band "Pieśni obłąkane"
Bucovina "Sub Stele"
Chthonic "Bú-Tik"
Darkened Nocturn Slaughtercult "Necrovision"
Ego Fall "Doguilang"
Finntroll "Blodsvept"
Litvintroll "Czornaja Panna"
Majesty "Thunder Rider"
MystTerra "Krug ziemnoj"
Nightfall "Casiopeia"
Narjahanam "Wa Ma Khufiya Kana Aatham"
Percival Schuttenbach "Svantevit"
Rum "Birbant"
Sodom "Epitome of Torture"
Watain "The Wild Hunt"
Vyzj "Prichod Zeleneho"

Niemetal:
Adrian si Roxana "2013" (manele)
Alter Etno "Savin Voda" (folk)
Angela Gaber Trio "Opowieści z Ziemi" (folk)
Balkan Sevdah "Akustik" (folk)
Florin Vos "Duete, Asa e viata mea" (manele/populara)
Goria Trio "Goria Trio" (folk/etnojazz)
Hańba "Guma i Gówno" (folk miejski)
Hudacy "Hudacy" (folk)
Janusz Prusinowski Trio "Po kolana w niebie" (folk)
Mahala Rai Banda "Balkan Reggae" (Balkanbrass/reggae)
Megitza i Andreas Kapsalis "MAK" (folk/etno)
Mosaik "Całe szczęście" (folk)
Oana Cătălina Chiţu "Divine" (folk/populara)
Pochwalone "Czarny War" (folk)
Same Suki "Niewierne" (folk)
Stilo "Venus de Stilo" (etnojazz)
WEH "Folkloren" (neofolk)
Veselina "Izberi si"(czałga)

Koncerty/festiwale/wydarzenia:
- Aria w Warszawie (Proxima)
- Dalriada, SSOGE, Litvintroll + supporty w Warszawie (CDQ)
- Negura Bunget, Krow w Warszawie (Metal Cave)
- Koncert dla Sławka (m.in. Gortal, Saltus, Hate) w Warszawie (Progresja)
- Skyfoger w Warszawie (Metal Cave)
- Trasy: Grai, Alestorm, Percival Schuttenbach w Polsce (w tym "Rock in Szczecin")
- Folkowy festiwal w Czeremsze (m.in. Transglobal Underground & Fanfara Tirana, Czeremszyna)
- Festiwal Kultury Romskiej w Radomiu (m.in. Kałe Bała, Caci Vorba)
- Jubileuszowe koncerty Trei Parale w Craiovej i Bukareszcie
- Redyk Karpacki 2013 (Rumunia, Słowacja, Ukraina, Polska, Czechy)
- video do kawałka "Dragoste nemuitoare" (Sorina Ceugea si Danezu) i współpraca Soriny z Danezu Studio
- Awans RKS Sarmata Warszawa do ligi okręgowej

Lekkie rozczarowania:
- Nowa płyta Carcass
- Nowa płyta Immolation
- Nowa płyta Voivod
- Nowa płyta Gorguts
- Odwołane koncerty (m.in. Hirax)
- koncert Remember Shakti w Kongresowej
- koncert Belegost na Mikołajkach Folkowych
- Donatan vs Percivale
- nowa płyta Encorion


(Markiz / DEEP DESOLATION & DOOMSTER REICH & ARCHITECT OF DISEASE)
Uważam, że rok 2013 był jednym z bardziej udanych, jeżeli chodzi o muzykę, a na mojej liście umiejscowiłem zespoły, które na tyle mi przypadły do gustu, że zadecydowałem się zakupić ich CD:

1 Black Sabbath - 13
2 Darkthrone - The Underground Resistance
3 Oranssi Pazuzu - Valonielu
4 Monster Magnet - Last Patrol
5 Motorhead - Aftershock
6 The Devil's Blood - III: Tabula Rasa Or Death And the Seven Pillars
7 Cultes Des Ghoules - Henbane
8 Throne Of Katarsis - The Three Transcendental Keys
9 Aosoth - IV: An Arrow In Heart
10 Autopsy - The Headless Ritual
11 Pest - The Crowning Horror
12 Aborym - Dirty
13 Obliteration - Black Death Horizon
14 Mord'A'Stigmata - Ansia
15 Watain - Wild Hunt
16 Orchid - The Mouths of Madness
17 Inquisition - Obscure Verses For the Multiverse
18 Kadavar - Abra Kadavar
19 Voivod - Target Earth
20 Acherontas - Amenti

MROCZNA DYCHA 2012 ROKU - ZESTAWIENIA AUTORÓW SERWISU MROCZNA STREFA

(Wojciech "Diovis" Szymański):
Tym razem zrobiłem wyjątek i po latach, w których starałem się poszeregować swoje ulubione wydawnictwa danego roku pod cyferkami od 1 do 20, pierwsza dziesiątka nie jest ponumerowana, zaś do drugiej dziesiątki upchnąłem co tylko się dało wyróżnić spośród krążków wypuszczonych w 2012 roku i z rzadka też pod sam koniec 2011 roku.

Pierwsza dziesiątka (a właściwie to jedenastka) wygląda więc tak (kolejność przypadkowa):
RUSH - Clockwork Angels
HAIL SPIRIT NOIR - Pneuma
STANGALA - Boued Tousek Hag Traou Mat All
TRILLION RED - Two Tongues MCD
EA - Ea
UNDERGANG - Til Doden os Skiller
MY DYING BRIDE - A Map of All Our Failures
DEEP DESOLATION - Rites of Blasphemy
BLUT AUS NORD - 777 - Cosmosophy
SATURNUS - Saturn In Ascension
DEAD CAN DANCE - Anastasis
Do poszerzonej mocno drugiej dziesiątki moich ulubionych wydawnictw ubiegłego roku należą:
AKPHAEZYA - Anthology IV (The Tragedy of Nerak)
CARACH ANGREN - Where the Corpses Sink Forever
DODECAHEDRON - Dodecahedron
HEIDEN - Dolores
THE DEVIL?S BLOOD - The Thousandfold Epicentre
AGRUSS - Morok
HORN OF THE RHINO - Grengus
WHEN NOTHING REMAINS - As All Torn Asunder
BARONESS - Yellow & Green
BEYOND TERROR BEYOND GRACE - Nadir
DESECRESY - The Doom Skeptron
FALL - W Blasku Umierającego Słońca
NE OBLIVISCARIS - Portal of I
SAINT VITUS - Lillie: F-65
THE FORESHADOWING - Second World
DORDEDUH - Dar De Duh
ARSTIDIR LIFSINS - Vapna Laekjar Eldr
BE?LAKOR - Of Breath And Bone
BILOCATE - Summoning the Bygones
DEATHSPELL OMEGA - Drought MCD
PUKI ?MAHLU - Moja Walka (Dorzynanie Watah)
WINGLORD - The Chosen One
FUNERAL - Oratorium
GOATPSALM - Erset La Tari
SPECTRAL LORE - Sentinel
RAPOON - Time-Loop Anomalies
ABSTRUSA UNDE - Introspection
DARKEND - Grand Guignol - Book I
DOOMED - In My Own Abyss
PANDEMONIUM - Misanthropy


(Kępol):

1. BARONESS "Yellow & Green"
2. BE'LAKOR "Of Breath And Bone"
3. SPAWN OF POSSESSION "Incurso"
4. MYOPIA "Simultaneous Simulations"
5. CARACH ANGREN "Where the Corpses Sink Forever"
6. THE FORESHADOWING "Second World"
7. IHSAHN "Eremita"
8. EPHEL DUATH "On Death And Cosmos"
9. TIAMAT "The Scarred People"
10. KRALLICE "Years Past Matter"
11. MESHUGGAH "Koloss"
12. GLEN HANSARD "Rhythm And Repose"
13. NACHTMYSTIUM "Silencing Machine"
14. ZOMBIEFICATION "Reaper's Consecration"
15. DEEP DESOLATION "Rites of Blasphemy"
16. EMPIRES OF EDEN "Channelling the Infinite"
17. DIANOYA "Lidocaine" / ASGAARD "Stairs To Nowhere"
18. AMORPHOUS "A Perfect Evil"
19. MARILLION "The Sounds That Can't Be Made"
20. PANDEMONIUM "Misanthropy" / BESATT "Tempus Apocalypsis"

MROCZNA DYCHA 2011 ROKU - ZESTAWIENIA AUTORÓW SERWISU MROCZNA STREFA

(Wojciech "Diovis" Szymański):

(NAJLEPSZE WYDAWNICTWA 2011 ROKU):
1. CLOSTERKELLER - Bordeaux
2. SEPTICFLESH - The Great Mass
3. AUTOPSY - Macabre Eternal
4. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Navaz / ESOTERIC - Paragon of Dissonance
5. (ECHO) - Devoid of Illusions
6. GALLHAMMER - The End
7. KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI - Biało-Czarna
8. UNDERGANG - Indhentet af Doden
9. MY DYING BRIDE - The Barghest O' Whitby
10. ABSTRACT SPIRIT - Horror Vacui
11. AVA INFERI - Onyx
12. AZARATH - Blasphemers' Maledictions / MORBID ANGEL - Illud Divinum Insanus
13. DOMINUS XUL - To the Glory of the Ancient Ones / REVOCATION - Chaos of Forms
14. ULCERATE - The Destroyers of All
15. BENIGHTED IN SODOM - Reverse In Baptism / COMATOSE VIGIL - Fuimus, Non Sumus...
16. MURKRAT - Drudging the Mire
17. SEAGULLS INSANE AND SWANS DECEASED MINING OUT THE VOID - s/t
18. DEMONICAL - Death Infernal
19. KHARIOT - Disymposium
20. PANTHEIST ? Pantheist / NECROS CHRISTOS Doom of the Occult

(Kępol):

(NAJLEPSZE WYDAWNICTWA 2011 ROKU):
1. MYRATH - Tales of the Sands
2. KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI - Biało-Czarna
3. NOMAD - Transmigration of Consciousness
4. OF LEGENDS - Stranded
5. AZARATH - Blasphemers' Maledictions
6. DECAPITATED - Carnival is Forever
7. (ECHO) - Devoid of Illusions
8. MASTODON - The Hunter
9. EBONYLAKE - In Swathes of Brooding Light
10. ULVER - Wars of the Roses
11. NADER SADEK - In the Flesh / OBSCURA - Omnivium
12. KHARIOT - Disymposium
13. SEAGULLS INSANE AND SWANS DECEASED MINING OUT THE VOID - s/t
14. ETERNALOVERS - Silence of Sorrow / EVILE - Five Serpent's Teeth
15. RIVAL SONS - Pressure & Time
16. MINUSHUMAN - Bloodthrone / BENIGHTED IN SODOM - Reverse Baptism
17. RAY WILSON & STILTSKIN - Unfulfillment
18. UNEXPECT - Fables of the Sleepless Empire
19. ARCKANUM - Helvítismyrkr / WHITE WIZZARD - Flying Tigers
20. CROWN OF AUTUMN - Splendours From the Dark

(V. Ziutek):

(NAJLEPSZE WYDAWNICTWA 2011 ROKU):
1. DALRIADA - Igeret
2. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Navaz
3. CACI VORBA - Tajno Biav
4. TOŁHAJE - Stereokarpaty
5. TYR - The Lay of Thrym
6. FLESHGOD APOCALYPSE - Agony
7. Tomáš Kočko & Orchestr - Godula
8. DENISA SI ALIN DIAMANTUL DIN BALCANI - Cel mai frumos nume
9. WARBRINGER - Worlds Torn Asunder
10. ARIA - Fenix
(NAJLEPSZE KONCERTY 2011 ROKU):
1. Hirax - Katowice /Silesian Massacre Fest/
2. Brutal Assault 2011 /przede wszystkim: SSOGE, Kreator, Tsjuder/
3. Mahala Rai Banda - Warszawa /Festiwal Euharmonia/
4. Makam - Lublin /Mikołajki Folkowe - scena Folk Nocą/
5. Corvus Corax - Warszawa /Skrzyżowanie Kultur/
6. TKO/Drymba da Dzyga - Czeremcha /Festiwal "Z Wiejskiego Podwórza"/
7. Tin Soncia - Lublin /Hellofolk Fest/
8. Tarkany Muvek - Warszawa /Węgierska Kawalkada/
9. Roksana Vikaluk & Wolfram Spyra - Moon & Melody - Warszawa /Etniczne Inspiracje/
10. Dordeduh - Alba Iulia /Dark Boombastic Event III/
11. Zdob si Zdub - Kraków /Dni Rumuńskie/
12. Wishbone Ash - Warszawa

KONKURS ACCOMPLICE AFFAIR

Do rozdania mamy 5 płyt dark ambientowego projektu ACCOMPLICE AFFAIR pt. "Cienie" (więcej info w recenzji znajdującej się w dziale 'Puszka Pandory'). Pytanie konkursowe brzmi: "Kto wystąpił gościnnie na nowej płycie ACCOMPLICE AFFAIR - "Cienie" i w jakich utworach"? Prawidłowe odpowiedzi proszę przesyłać na adres mrocznastrefa@go2.pl. Konkurs trwa do 10 grudnia. Zwycięzcy otrzymają płyty pocztą.
ZAPRASZAMY!!!

WYNIKI PLEBISCYTU "MROCZNA DYCHA 2010 ROKU"

Podajemy wszystkim zainteresowanym wyniki plebiscytu ogłoszonego przez nasz serwis pod koniec ubiegłego roku, a zamkniętego dokładnie 1 lutego 2011 roku. Oprócz wyników, jak zawsze przedstawiamy listę osób nagrodzonych (za wszystkie głosy dziękujemy, a laureatom gratulujemy!) oraz zestawienia osób związanych z naszym serwisem. Zapraszamy do lektury!!!

(KATEGORIA 1: MROCZNA DYCHA ROKU - NAJLEPSZE WYDAWNICTWA):


1. DEATHSPELL OMEGA - Paracletus
2. WATAIN - Lawless Darkness
3. IHSAHN - After
4. TRAUMA - Archetype of Chaos
5. SABATON - Coats of Arms
6. ROTTING CHRIST - Aealo
7. DIMMU BORGIR - Abrahadabra
8. HATE - Erebos
9. ENSLAVED - Axioma Ethica Odini
10. INFERNAL WAR / KRIEGSMASCHINE - Transfigurations

11. ACID WITCH - Stoned
12. EXODUS - Exhibit B: The Human Condition
13. CEPHALIC CARNAGE - Misled By Certainty
14. BURZUM - Belus
15. OVERKILL - Ironbound
16. BLIND GUARDIAN - At the Edge of Time
17. UNLEASHED - As Yggdrasil Trembles
18. TRIPTYKON - Eparistera Daimones
19. NEVERMORE - The Obsidian Conspiracy
20. DARKTHRONE - Circle the Wagons
IMMOLATION - Majesty And Decay

(KATEGORIA 2: NAJLEPSZY KONCERT ROKU):

1. SONISPHERE FESTIVAL (METALLICA/SLAYER/ANTHRAX/MEGADETH), Warszawa
2. NAPALM DEATH, Kraków
3. WATAIN / DESTROYER 666 / OTARGOS, Kraków

(KATEGORIA 3: ROZCZAROWANIE / SYF ROKU):

1. Sytuacja polityczna w kraju po katastrofie smoleńskiej
2. IRON MAIDEN
3. Kłopoty z zakupem płyt z muzyką ekstremalną w tradycyjnych sklepach muzycznych
4. DIMMU BORGIR / LIMBONIC ART
5. Brak nowego albumu MORBID ANGEL

(LISTA OSÓB NAGRODZONYCH): Karolina Chwiałkowska (Mikołów), Tomasz Bugajski (Grudziądz), Wojciech Nesteruk (Hajnówka), Piotr Karpierz (Lubień), Andrzej Witek (Manchester, UK), Jurij Szewczenko (Ukraina)

(SPONSORZY NAGRÓD): WITCHING HOUR PRODUCTIONS, DARKZONE PRODUCTIONS


ZESTAWIENIA OSÓB ZWIĄZANYCH Z NASZYM SERWISEM:

(Wojciech ?Diovis? Szymański)

(NAJLEPSZE WYDAWNICTWA 2010 ROKU):

1. TRIPTYKON - Eparistera Daimones
2. IMMOLATION - Majesty And Decay
3. MAGNUS - Acceptance of Death
4. AS LIGHT DIES - Ars Subtilior From Within the Cage
5. BLINDEAD - Affliction XXIX II MXMVI
6. EXODUS - Exhibit B: The Human Condition
7. ATHEIST - Jupiter
DETERIOROT - The Faithless
8. HALFORD - Halford IV Made of Metal
9. THERION - Sita Ahra
10. BENIGHTED IN SODOM - Hybrid Parasite Evangelistica
MAR DE GRISES - Streams Inwards
11. ANGST SKVADRON - Sweet Poison
12. THE DILLINGER ESCAPE PLAN - Option Paralysis
13. ABSCESS - Dawn of Inhumanity
14. MANDATORY - Adrift Beyond
15. CEPHALIC CARNAGE - Misled By Certainty
16. NACHTMYSTIUM - Addicts: Black Meddle Pt. 2
PENSEES NOCTURNES - Grotesque
17. DEMIURG - Slakthus Gamleby
UNSOUL - Magnetic Mountain
18. MOROWE - Piekło. Labirynty. Diabły
CRUCIFYRE - Infernal Earthly Divine
19. CORRUPTION - Bourbon River Bank
20. SLOUGH FEG - The Animal Spirits
VANDERBUYST - Vanderbuyst

(Vilcinescu / V.Ziutek)

(NAJLEPSZE WYDAWNICTWA 2010 ROKU):

1. Butterfly Temple - Ziemlia
Za klimat, technikę i przewagę folku nad typowym rosyjskim patosem.
2. Denisa - Dor de Mamă (folk)
Za kawał dobrego folku w myśl zasady ?jak się chce to można?
3. Bucovina - Duh (EP)
Za klimat i czad
4. Moon Far Away - Minnesang (folk)
Za to, że neofolk może po pierwsze być faktycznie folkowy i może nie być programowo nudny
5. Skyforger - Kurbads
Za połączenie heavy z folkiem
6. Funker Vogt - Blutzoll
Za metalową techniawę której da się słuchać
7. Overkill - Ironbound
Za jeden z najlepszych albumów w historii kapeli, którą do tej pory omijałem
8. Marţolea - Noaptea Dihăniilor
Za klimat
9. Unquadium - Materia Prima
Za technikę i dobre wzorce
10. Magica - Dark Diary
Za bosską wokalistkę i melodyjność (tylko czemu nie po rumuńsku???? )
11. Impaled Nazarene - Road To the Octagon
Za jaja tam gdzie być powinny
12. Helloween - 7 Sinners
Sentymentalnie
13. Mosaic - Ludovava (folk)
Za kawał dobrego krajowego folku
14. God Dethroned - Under the Sign of the Iron Cross
Jak w przypadku God Dethroned
15. Darkthrone - Circle the Wagons
Za poczucie humoru i brak TRVizmu
16. Negură Bunget - Vîrstele Pămîntului
Za atmosferę
17. Acid Drinkers - Fishdick Zwei
Za jajo
18. Negură Bunget - Măiestrit
Za atmosferyczność
19. Nightfall - Astron Black and the Thirty Tyrants
Za kawał porządnego rąbnięcia
20. Go-Zen - Hinamatsuri
Za jajo

(KONCERT ROKU):
1. DDT, Warszawa, Sala Kongresowa (Polska)
2. In Extremo - Płock, Płock Cover Festival (Polska)
3. Indefiance, Loudrage - Cluj Napoca, Rolland Garros Club (Rumunia)

(ROZCZAROWANIE ROKU):
1. Fałszujące wokalistki Eluveitie na koncercie w Łodzi
2. Występ Sirenii na Cover Plock Festival
3. Nowa, przereklamowana płyta Eluveitie

(Narmer)

(NAJLEPSZE WYDAWNICTWA 2010 ROKU):

1. Hardcore Superstars - Split Your Lip
2. Hate - Erebos
3. The Ocean - Heliocentric
4. Frontside - Zniszczyć Wszystko
5. Volbeat - Beyond Hell/Above Heaven
6. Watain - Lawless Darkness
7. Danzig - Deth Red Sabaoth
8. Mutiny Within - Mutiny Within
9. Acid Drinkers - Fishdick Zwei
10. Coldlight Project - Sweet Girls Never Say No

Poza listą znalazły się m.in.: Cradle Of Filth, Soilwork, Sick Of It All, Rotting Christ, Naumachia, Deathspell Omega, Dimmu Borgir, Fleshgod Apocalypse, And Hell Followed With, The Ocean - "Anthropocentric", Blaze Of Perdition, Dark Funeral, Darzamat, Nanowar Of Steel. Kolejność przypadkowa, reszty nie pamiętam:)

(SYF ROKU):
Moje oczekiwania sprawdziły się w 100%!!! Toteż, nic mnie nie zawiodło:)

(Kępol)

(NAJLEPSZE WYDAWNICTWA 2010 ROKU):

1. TRIPTYKON - Eparistera Daimones
2. AS LIGHT DIES - Ars Subtilior From Within the Cage
3. TRAUMA - Archetype of Chaos
4. ATHEIST - Jupiter
5. THE DILLINGER ESCAPE PLAN - Option Paralysis
6. PAIN OF SALVATION - Road Salt One
7. DEMIURG - Slakthus Gamleby
8. ANATHEMA - We're Here Becouse We're Here
9. THERION - Sitra Ahra
10. IMMOLATION - Majesty And Decay
11. CALM HATCHERY - Sacrilege of Humanity
12. SPOCK'S BEARD - X
13. NEVERMORE - The Obsidian Conspiracy
14. LETARGY DREAM - Heliopolis
15. UNDERDARK - In the Name of Chaos
16. ANANKE - Malachity
17. TERMINAL - Tree of Lie
18. SPELLBOUND DAZZLE - Unreal FairyTales
19. INGLORIOUS - Death Syndrome - The Second Step To Hell
20. NEURONIA - Follow the White Mouse

PLEBISCYT "MROCZNA DYCHA 2010 ROKU"

Również w tym roku ogłaszamy plebiscyt podsumowujący kolejne 12 miesięcy w świecie muzyki metalowej (wszelkie odmiany) i ekstremalnej (industrial, neo-folk, dark ambient etc.). Zanim zagłosujecie, przeczytajcie uważnie zasady konkursu. Oto szczegóły:

1. W pierwszej kategorii wybieracie najlepsze wydawnictwa z muzyką metalową i ekstremalną 2010 roku, czyli swoją własną "Mroczną Dychę Roku", w czego skład wchodzą zarówno pełne albumy, jak mini-albumy, epki, demówki itp. Możecie podać 10-20 swoich ulubionych tytułów wydanych w tym roku, ewentualnie również tych, które ukazały się pod koniec 2008 roku. Punktacja jest następująca: 1.miejsce - 10 pkt., 2.miejsce - 9 pkt., 3.miejsce - 8 pkt. (...) 10.miejsce - 1 pkt. 11-20 miejsce - 0,5 pkt. Jeśli nie podacie kolejności, to każdy z zaproponowanych tytułów otrzyma równą ilość punktów, czyli 60 punktów podzielonych przez ilość podanych płyt. Brzmi to może cokolwiek niejasno, ale to my będziemy zliczać głosy, a Waszym zadaniem jest jedynie podać listę swoich ulubionych krążków 2010 roku ;) Uwaga! Nie ma podziału na Polskę i świat.

2. W drugiej kategorii wybieracie najlepsze koncerty 2010 roku (pojedyncze, trasy koncertowe lub festiwale): te, w których osobiście uczestniczyliście, jak również te, które zobaczyliście na DVD, w necie etc. Można podać maksymalnie 3 pozycje.

3. Trzecia kategoria to ujście dla Waszych frustracji związanych z 2010 rokiem w muzyce metalowej i ekstremalnej, czyli największe rozczarowanie 2009 roku. Możecie wymienić maksymalnie trzy płyty, zespoły, wydarzenia czy nawet konkretne osoby, czyli to co najbardziej Was wkurzyło, zawiodło lub okazało się w Wasze opinii największym syfem, kichą i żenadą.

Nie trzeba podawać swoich głosów we wszystkich trzech kategoriach. Można ograniczyć się do tej najważniejszej, czyli "Mrocznej Dychy Roku". Wśród wszystkich uczestników rozlosujemy symboliczne nagrody muzyczne ufundowane przez sponsorów, których nazwy podamy już wkrótce. Podanie tytułów z krótkim uzasadnieniem dlaczego właśnie podobały się Wam dane wydawnictwa będzie premiowane dodatkowymi nagrodami.

Na Wasze głosy czekamy do 31 stycznia 2011 roku i ani dnia dłużej. Maile wysyłajcie na adres mroczna_konkursy@go2.pl i nie zapomnijcie o podaniu swojego imienia i nazwiska oraz pełnego adresu pocztowego. Bez tego nie weźmiecie udziału w losowaniu nagród.

KONKURS SEVEN FESTIVAL

Mamy dla Was do rozdania 5 karnetów na wszystkie koncerty odbywającego się W dniach od 8 do 11 lipca w Węgorzewie SEVEN FESTIVAL. Przez cztery dni na festiwalowych scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z kraju i zagranicy. W tegorocznej edycji wystąpią m.in. Sepultura, Lacrimosa, The Legendary Pink Dots, Strange Attractor oraz polskie gwiazdy rocka: Hey, Coma, Closterkeller. Dla fanów metalu zagrają Vader i Hunter. Pierwszy raz w Węgorzewie zagra Lipali. Rocznicowy koncert da zespół Kolaboranci. Z nowym programem wystąpi grupa Muchy. Ponadto zagrają: Kilmt, Tides From Nebula i California Stories Unceovered.

Jedną z atrakcji będzie jedyny letni występ supergrupy Heart & Soul, którą utworzyli muzycy zespołów CKOD, Agressiva 69, NOT i Made in Poland. Zespół przedstawi ?Projekt Closer?, czyli specjalny program w hołdzie Joy Division z okazji.

Aby wygrać jeden z pięciu karnetów ufundowanych przez organizatorów SEVEN FESTIVAL wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: "Jaki tytuł nosi ostatni album LACRIMOSY?". Podpowiemy, że nie chodzi o ostatni krążek z premierowymi nagraniami, a o zbiór rzadkich lub niepublikowanych nagrań tego zespołu wydany w tym roku przez Hall Of Sermon. W temacie maila napiszcie 'KONKURS SEVEN FESTIVAL', a maile wysyłajcie na adres mroczna_konkursy@go2.pl do dnia 14 czerwca włącznie. Nie zapomnijcie o podaniu swojego pełnego adresu pocztowego. Bez tego nie będziecie mogli odebrać biletów przy wejściu na festiwal.

Zapraszamy do udziału, a więcej informacji na temat samego festiwalu na www.sevenfestival.pl


WYNIKI PLEBISCYTU "MROCZNA DYCHA 2009 ROKU"


Przed Wami wyniki plebiscytu ogłoszonego przez nasz serwis pod koniec ubiegłego roku, a zamkniętego dokładnie o północy z 31 stycznia na 1 lutego 2010 roku. Oprócz wyników, jak zawsze przedstawiamy listę osób nagrodzonych (za wszystkie głosy - nawet te przysłane rzutem na taśmę - dziękujemy, a laureatom gratulujemy!), lista sponsorów nagród oraz zestawienia osób związanych z naszym serwisem. Zapraszamy do lektury!!!


(KATEGORIA 1: MROCZNA DYCHA ROKU - NAJLEPSZE WYDAWNICTWA):

Slayer
1. SLAYER - World Painted Blood
2. WITCHMASTER - Trucizna
3. KATATONIA - Night Is the New Day
4. BEHEMOTH - Evangelion
5. TEITANBLOOD - Seven Chalices
6. NILE - Those Whom the Gods Detest
7. ULCERATE - Everything Is Fire
8. CANNIBAL CORPSE - Evisceration Plague
9. LOST SOUL - Immerse In Infinity
10. NAPALM DEATH - Time Waits For No Slave
11. HYPOCRISY - A Taste of Extreme Divinity
12. FUNERAL MIST - Maranatha
13. SUFFOCATION - Blood Oath
14. IMPIETY - Terroreign (Apocalyptic Armageddon Command)
15. ABSU - Absu
16. ASPHYX - Death... The Brutal Way
17. AZARATH - Praise the Beast
18. DESPISED ICON - Day of Mourning
      GOD DETHRONED - Passiondale
19. CLAWS - Absorbed In the Nethervoid
20. MARDUK - Wormwood


(KATEGORIA 2: NAJLEPSZY KONCERT ROKU):

1. BRUTAL ASSAULT 2009, Czechy

2. NILE / KRISIUN + supporty, Warszawa
3. BEHEMOTH ("Nowa Ewangelia Tour 2009")
4. ISIS, Warszawa


(KATEGORIA 3: ROZCZAROWANIE / SYF ROKU):

1. BEHEMOTH

2. BLACK METAL
3. FORMAT MP3
4. METALLICA
5. GLEN BENTON / DEICIDE
      BRAK NOWEJ PŁYTY MORBID ANGEL


(LISTA OSÓB NAGRODZONYCH):

Artur Myszor (Łaziska Górne),
Maciej Popławski (Rzeszów),
Ondrej Plasil (Ostrava, Czechy),
Sławomir Małas (Lubień Kujawski),
Roman Grygoruk (Hajnówka),
Piotr Podlasiński (Exeter, Wielka Brytania),
Aleksandra Napiórkowska (Łomianki).

(SPONSORZY NAGRÓD): WITCHING HOUR PRODUCTIONS, "BLACKASTRIAL MAGAZINE", SELFMADEGOD RECORDS, REDRUM 666, MROCZNASTREFA.COM


***

ZESTAWIENIA OSÓB ZWIĄZANYCH Z NASZYM SERWISEM:


(Wojciech "Diovis" Szymański):

(NAJLEPSZY ALBUM 2009 ROKU):

1. COLOSSEUM - Chapter II: Numquam
2. CLOSTERKELLER - Aurum
3. MY DYING BRIDE - For Lies I Sire
4. AZARATH - Praise the Beast
5. THE BULLETMONKS - Weapons of Mass Destruction
6. THE RUINS OF BEVERAST - Foulest Semen of a Sheltered Elite
7. SLAYER - World Painted Blood
8. WITCHMASTER - Trucizna
      ABSU - Absu
9. NAZXUL - Iconoclast
10. PERCIVAL SCHUTTENBACH - Reakcja Pogańska
11. MADE IN POLAND - Future Time
      EGOIST - Ultra Selfish Revolution
12. BRIGHT OPHIDIA - Set Your Madness Free
13. ORANSSI PAZUZU - Muukalainen Puhuu
14. DEAD EYED SLEEPER - Through Forests of Nonentities
      OBSCURA - Cosmogenesis
15. RIVERSIDE - Anno Domini High Definition
16. SHENANIGANZ - Open Your Eyes Or Cover Your Head
17. FUNEBRARUM - The Sleep of Morbid Dreams
      MAIM - From the Womb To the Tomb
18. GHOST BRIGADE - Isolation Songs
      LOST SOUL - Immerse In Infinity
19. HELLIAS - A.D. Darkness
      HIRAX - El Rostro de la Muerte
20. THE ETERNAL - Kartika
      THE BLACK - Alongside Death


(NAJLEPSZE RE-EDYCJE ROKU):

WSZYSTKIE POZYCJE ZE ZNACZKIEM THRASHING MADNESS (EGZEKUTHOR, MERCILESS DEATH...)


(DEMO/PROMO/WŁASNA PRODUKCJA ROKU):

1. THE SUNWASHED AVENUES - The Sunwashed Avenues
2. NEUROTHING - Murder Book
3. PLEROMS GATE - Pass the Gate of Pleroma
4. MORTIS DEI - Last Failure
5. KURHAN - Promo MMIX
      MYOPIA - Biomechatronic Intervention


***

(V. Ziutek)

(NAJLEPSZE WYDAWNICTWA 2009 ROKU):

1. ALKONOST - Put' Nieprojdiennyj
2. TROOPER - Vlad Ţepeş
3. PERCIVAL SCHUTTENBACH - Reakcja Pogańska
4. ARKONA Goi, Rode, Goi!
5. DELICTUM INITIALE - Betrayal of Main Thought
6. MEGADETH - Endgame
7. CETI i Kaliska Orkiestra Symfoniczna - Akordy Słów
8. CHTCHONIC - Mirror of Retribution
9. OBIJMY DOSZCZU - Elehija
10. DENISA - La Taraf


(KONCERT ROKU):

1. ALKONOST, ŻREC w Metal Cave (W-wa)
2. THE DUBLINERS we Wrocławiu
3. Grzegorz Kupczyk / CETI i Kaliska Orkiestra Symfoniczna na wspólnych koncertach "Akordy Słów"


(ROZCZAROWANIE ROKU):

1. Odwołany koncert Ariji, Epidemii i Krugera w Warszawie
2. Brak Vedan Kolod na Mikołajkach Folkowych
3. Hunterfest 2009PLEBISCYT "MROCZNA DYCHA 2009 ROKU"


Także w tym roku ogłaszamy plebiscyt podsumowujący kolejne 12 miesięcy w świecie muzyki metalowej (wszelkie odmiany) i ekstremalnej (industrial, neo-folk, dark ambient etc.). Zanim zagłosujecie, przeczytajcie uważnie zasady konkursu. Oto szczegóły:

1. W pierwszej kategorii wybieracie najlepsze wydawnictwa z muzyką metalową i ekstremalną 2009 roku, czyli swoją własną "Mroczną Dychę Roku", w czego skład wchodzą zarówno pełne albumy, jak mini-albumy, epki, demówki itp. Możecie podać 10-20 swoich ulubionych tytułów wydanych w tym roku, ewentualnie również tych, które ukazały się pod koniec 2008 roku. Punktacja jest następująca: 1.miejsce - 10 pkt., 2.miejsce - 9 pkt., 3.miejsce - 8 pkt. (...) 10.miejsce - 1 pkt. 11-20 miejsce - 0,5 pkt. Jeśli nie podacie kolejności, to każdy z zaproponowanych tytułów otrzyma równą ilość punktów, czyli 60 punktów podzielonych przez ilość podanych płyt. Brzmi to może cokolwiek niejasno, ale to my będziemy zliczać głosy, a Waszym zadaniem jest jedynie podać listę swoich ulubionych krążków 2009 roku ;) Uwaga! Nie ma podziału na Polskę i świat.

2. W drugiej kategorii wybieracie najlepsze koncerty 2009 roku (pojedyncze, trasy koncertowe lub festiwale): te, w których osobiście uczestniczyliście, jak również te, które zobaczyliście na DVD, w necie etc. Można podać maksymalnie 3 pozycje.

3. Trzecia kategoria to ujście dla Waszych frustracji związanych z 2009 rokiem w muzyce metalowej i ekstremalnej, czyli największe rozczarowanie 2009 roku. Możecie wymienić maksymalnie trzy płyty, zespoły, wydarzenia czy nawet konkretne osoby, czyli to co najbardziej Was wkurzyło, zawiodło lub okazało się w Wasze opinii największym syfem, kichą i żenadą.

Nie trzeba podawać swoich głosów we wszystkich trzech kategoriach. Można ograniczyć się do tej najważniejszej, czyli "Mrocznej Dychy Roku". Wśród wszystkich uczestników rozlosujemy symboliczne nagrody muzyczne ufundowane przez sponsorów, których nazwy podamy już wkrótce. Podanie tytułów z krótkim uzasadnieniem dlaczego właśnie podobały się Wam dane wydawnictwa będzie premiowane dodatkowymi nagrodami.

Na Wasze głosy czekamy do 31 stycznia 2010 roku i ani dnia dłużej. Maile wysyłajcie na adres mroczna_konkursy@go2.pl i nie zapomnijcie o podaniu swojego imienia i nazwiska oraz pełnego adresu pocztowego. Bez tego nie weźmiecie udziału w losowaniu nagród.

Zapraszamy do udziału! Wyniki podamy w dziale "Konkursy" na początku lutego 2010 roku.KONKURS PARADISE LOST


Z okazji zbliżającej się premiery nowego albumu Paradise Lost - "Faith Divides Us, Death Unites Us" mamy zaszczyt zaprosić wszystkich fanów i nie tylko do wzięcia udziału w naszym kolejnym konkursie, którego sponsorem jest EMI Music Poland, dystrybutor Paradise Lost na Polskę.
Poniżej znajdują się trzy pytania, na które odpowiedzi należy przesyłać mailem na adres rajutracony@wp.pl do dnia 04.10.2009. W temcie prosimy wpisać: Konkurs Paradise Lost. Wśród wszystkich uczestników, którzy podadzą prawidłowe odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody w postaci plakatów i flag Paradise Lost.

Oto pytania :
1. W jakim studiu nagrano Faith Divides Us Death Unites Us?
2. Wymień trzech producentów, którzy do tej pory współpracowali z Paradise Lost.
3. Wymień trzy wokalistki, ktore gościnnie udzielały się na albumach Paradise Lost.

Mroczna Strefa patronuje temu konkursowi. Wyniki oczywiście znajdą się na naszych wirtualnych łamach.

ROZWIĄZANIE KONKURSU PARADISE LOST


Oto lista laureatów w konkursie organizowanym wspólnie z organizatorem festiwalu Eko Union Of Rock w Węgorzewie (www.rock.wegorzewo.pl) i witryną www.paradiselost.pl.
Poprawna odpowiedź brzmi: Będzie to już osiemnasty (18.) koncert Paradise Lost w naszym kraju.

Karolina STOKŁOSA - Tychy
Monika PTAK - Żory
Patryk DĄBROWSKI - Warszawa
Piotr KWARCIŃSKI - Pozezdrze
Radosław HALICKI - Białystok
Agnieszka BOGUCKA - Warszawa
Bartłomiej KOZIOŁ - Sosnowiec
Michał LASKOWSKI - Białystok
Justyna JASIŃSKA - Wrocław
Elżbieta PAWŁOWICZ - Węgorzewo.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
KONKURS EKO UNION OF ROCK FESTIVAL


Mamy dla Was do rozdania po 10 biletów na dwa koncerty w ramach EKO UNION OF ROCK FESTIVAL, a które odbędą się w dniach 9 lipca (czwartek) i 10 lipca (piątek) w Węgorzewie. Gwiazdą czwartkowego koncertu pod nazwą 'Dzień Wody' będzie brytyjska formacja rockowa OCEANSIZE, a obok nich wystąpią między innymi TOTENTANZ, RENATA PRZEMYK i Goście (Maria Peszek, Anja Orthodox), RENTON, LAO CHE oraz HETANE. Na ten dzień mamy dla Was 10 WEJŚCIÓWEK. Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: "Jaki tytuł nosi ostatni studyjny album OCEANSIZE, wydany w ubiegłym roku?". W temacie maila napiszcie 'KONKURS OCEANSIZE', a maile wysyłajcie na adres mroczna_konkursy@go2.pl do dnia 23 czerwca włącznie. Nie zapomnijcie o podaniu swojego pełnego adresu pocztowego. Bez tego bilety nie będą mogły do Was trafić za pośrednictwem Poczty Polskiej.

10 lipca gwiazdą koncertu będzie hard-core'owa legenda BIOHAZARD, a obok nich w imprezie pod wspólnym tytułem 'Dzień Lasu' zagrają: ARMIA, VOO VOO i Hajdamaki (Ukraina), ACID DRINKERS i Goście (jubileuszowy koncert w 20 rocznicę powstania) oraz L.STADT. Na ten dzień również mamy dla Was 10 WEJŚCIÓWEK. Pytanie konkursowe brzmi: "Z jakiej dzielnicy Nowego Jorku pochodzi BIOHAZARD?". Prawidłowe odpowiedzi kierujcie mailowo na adres mroczna_konkursy@go2.pl do dnia 23 czerwca włącznie. W temacie maila napiszcie 'KONKURS BIOHAZARD'. Nie zapomnijcie o podaniu swojego pełnego adresu pocztowego. Bez tego bilety nie będą mogły do Was trafić za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Zapraszamy do udziału, a więcej informacji na temat samego festiwalu na www.rock.wegorzewo.pl.
KONKURS PARADISE LOST


Z okazji zbliżającego się koncertu PARADISE LOST w Węgorzewie (www.rock.wegorzewo.pl), mamy przyjemność wraz z autorami witryny www.paradiselost.pl zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w konkursie. Wśród osób, które do 31-ego maja nadeślą prawidłową odpowiedź na poniższe pytanie, rozlosowanych zostanie dziesięć biletów wstępu na w/w koncert.
Oto pytanie: Na lipcowym festiwalu z cyklu Eko Union Of Rock w Węgorzewie wystąpi zespół PARADISE LOST. Proszę podać, który to już będzie koncert tej grupy w naszym kraju? (nie liczymy koncertów odwołanych!) Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem zamieszkania prosimy wysyłać na maila: rajutracony@wp.pl z dopiskiem w temacie wysyłanej wiadomości: Paradise Lost / Węgorzewo2009.
W imieniu organizatorów konkursu zapraszamy do udziału!
KONKURS EXTREME NIGHT


Do rozlosowania mamy 3 darmowe wejściówki na koncert "EXTREME NIGHT", który odbędzie się 9 maja w Lublinie.Zagrają: PANDEMONIUM, LOSTBONE, EMPATIC, SOCIOPATHY oraz SHAME YOURSELF. Szczegóły koncertu znajdziecie w newsach oraz w dziale "Polecamy". Pytanie konkursowe dotyczy jednego z występujących tam zespołów - LOSTBONE. Nie tak dawno temu ten warszawski zespół pojawił się na splicie pt. "Split It Out", wydanym własnym sumptem przez dwie kapele. Oto pytanie: Jaki drugi zespół nagrał swoje utwory na to wydawnictwo? Podpowiedź znajdziecie także na stronach naszego serwisu. Na prawidłowe odpowiedzi wysyłane na adres mroczna_konkursy@go2.pl czekamy do końca kwietnia. W mailu proszę podać oprócz odpowiedzi swoje imię i nazwisko, a w temacie wpisujcie "KONKURS EXTREME NIGHT". Zapraszamy do udziału!
WYNIKI PLEBISCYTU "MROCZNA DYCHA 2008 ROKU"


A oto wyniki plebiscytu ogłoszonego przez nasz serwis pod koniec ubiegłego roku, a zamkniętego 31 stycznia 2009 roku. Oprócz wyników, jak zawsze lista osób nagrodzonych (za wszystkie głosy dziękujemy, a laureatom gratulujemy!), lista sponsorów nagród oraz zestawienia osób współpracujących z naszym serwisem. Zapraszamy do lektury!!!

(KATEGORIA 1: MROCZNA DYCHA ROKU - NAJLEPSZE WYDAWNICTWA):

1. SEPTIC FLESH - Communion
2. SATYRICON - The Age of Nero
3. METALLICA - Death Magnetic
4. ACID DRINKERS - Verses of Steel
5. HAIL OF BULLETS - ...of Frost And War
6. TESTAMENT - The Formation of Damnation
7. CAVALERA CONSPIRACY - Inflikted
8. AC/DC - Black Ice
9. HATE ETERNAL - Fury & Flames
10. DEAD CONGREGATION - Graves of the Archangels
11. OPETH - Watershed
12. SLIPKNOT - All Hope Is Gone
13. CHRIST AGONY - Condemnation
14. KRISIUN - Southern Storm
15. MOTORHEAD - Motorizer
16. SCARS ON BROADWAY - Scars On Broadway
17. BENEDICTION - Killing Music
18. MOONSPELL - Night Eternal
19. ENSLAVED - Vertebrae
20. JUDAS PRIEST - Nostradamus

(KATEGORIA 2: NAJLEPSZY KONCERT ROKU):

1. METALLICA, Chorzów
2. IMMOLATION, Warszawa
3. XXV-LECIE ZESPOŁU VADER, Warszawa
4. NEUROSIS, Warszawa
BRUTAL ASSAULT 2008, Czechy

(KATEGORIA 3: ROZCZAROWANIE / SYF ROKU):

1. UNSUN
2. ANATHEMA
DEICIDE
3. ŚMIERĆ OLASSA (ACID DRINKERS)
4. METALLICA
5. BRAK NOWEJ PŁYTY MORBID ANGEL

(LISTA OSÓB NAGRODZONYCH): Mariusz Szostek (Świdnica), Aleksandra Napiórkowska (Łomianki), Maurycy Bilski (Poznań), Maciej Ignaczak (Warszawa), Wojciech Nesteruk (Hajnówka), Sławomir Ćwiek (Sępólno Krajeńskie), Karolina Chwiałkowska (Mikołów) oraz Petr Holub (Praga, Czechy). Serdecznie gratulujemy! Nagrody otrzymacie pocztą jeszcze w lutym.

(SPONSORZY NAGRÓD): FORESHADOW MUSIC, WITCHING HOUR PRODUCTIONS, METAL MUNDUS, MROCZNASTREFA.COM, MAD LION RECORDS, REDRUM 666...

***

ZESTAWIENIA OSÓB WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z NASZYM SERWISEM:

(Wojciech "Diovis" Szymański)

(NAJLEPSZY ALBUM 2008 ROKU):

1. JUDAS PRIEST - Nostradamus
2. SEPTICFLESH - Communion
3. NIGHTLY GALE - Imprint
4. ESOTERIC - The Maniacal Vale
5. BLINDEAD - Autoscopia / Murder In Phazes
6. DARKSPACE - Dark Space III
7. ETHS - Teratologie
PSYKUP - We Love You All
8. HAVOC UNIT - h.IV+ (Hoarse Industrial Viremia)
9. HATE - Morphosis
10. NACHTMYSTIUM - Assassins: Black Meddle Part I
11. LUNATIC SOUL - Lunatic Soul
VOTUM - Time Must Have a Stop
12. P.T.S.D. - Burepolom
13. MOONSPELL - Night Eternal
14. ARKAN - Hilal
15. KYPCK - Cherno
PANTHEIST - Journey Through Lands Unknown
16. HAIL OF BULLETS - ...Of Frost And War
17. SEMARGL - Manifest
WEEPING BIRTH - Anosognosic Industry of the I
18. NORTT - Galgenfrist
19. TO-MERA - Delusions
20. SIDEBLAST - Flight of a Moth
RETH - Precusors To Extinction

(NAJLEPSZE RE-EDYCJE ROKU):
.1. HELLHAMMER - Demon Entrails
2. MORGION - Morgion

(DEMO/PROMO/WŁASNA PRODUKCJA ROKU):

1. APOCALYPTIC VISIONS - Leave None Living
2. NORTHWAIL - Enigma
3. NEYRA - Self Made Torment
4. EMPTY PLAYGROUND - Empty Playground
5. VOLUNTARY MOTHER EARTH - Unacceptable Vegetable

***

(V. Ziutek)

(NAJLEPSZE WYDAWNICTWA 2008 ROKU):

1. ŻREC - Żertva
2. PERCIVAL - Oj Dido
3. PAGHANIA - Historias Paghanas
4. KAMAEDZITSA - Pyarune
5. KAWIR - Ophiolatreia
6. KRALJEVSKI APARTMAN - Cuvar Tajni
7. ALESTORM - Captain Morgan's Revenge
8. ŻYWIOŁAK - Nowa Ex-Tradycja
9. JAR - Mała Nocka
10. TROITSA - Son-Trava

(KONCERT ROKU):

1. Grzegorz Kupczyk/CETI z orkiestrą Symfoniczną w Filharmonii w Kaliszu
2. Koncert XIII Stoleti w Zabrzu
3. Czechomor w Polsce na Dniu Czeskim (17.05.2008, W-wa)

(ROZCZAROWANIE ROKU):

1. Koncert Tarji Turunen w Stodole
2. Fatalna akustyka na koncercie Arkony w Olsztynie
3. Nagonka w prasie oficjalnej na Saltusa za rzekome głoszenie nazizmu / odwoływanie
koncertów

***

(Narmer)

(MROCZNA DYCHA 2008):
1. FRONTSIDE - Teoria Konspiracji
2. HERMH - Cold+Blood+Messiah
3. AMON AMARTH - Twilight of the Thunder God
4. HELLHAMMER - Demon Entrails
5. KRYPT - Preludes To Death
6. CHRIST AGONY - Condemnation
7. KRISIUN - Southern Storm
8. THE ROTTED - Get Dead Or Die Trying
9. INFERNAL EXECRATOR - Antichrist Execration
10. STILLBORN - Esta Rebellion Es Eterna
HELL UNITED - HornoKracy

(ROZCZAROWANIE ROKU):
1. DEICIDE
2. Roszady w VADER
3. Brak nowej płyty MORBID ANGEL
PLEBISCYT "MROCZNA DYCHA 2008 ROKU"


1. W pierwszej kategorii wybieracie najlepsze wydawnictwa z muzyką metalową i ekstremalną 2008 roku, czyli swoją własną "Mroczną Dychę Roku", w czego skład wchodzą zarówno pełne albumy, mini-albumy, epki, demówki itp. Możecie podać 10-20 swoich ulubionych tytułów wydanych w tym roku, ewentualnie również tych, które ukazały się pod koniec 2007 roku. Punktacja jest następująca: 1.miejsce - 10 pkt., 2.miejsce - 9 pkt., 3.miejsce - 8 pkt. (...) 10.miejsce - 1 pkt. 11-20 miejsce - 0,5 pkt. Jeśli nie podacie kolejności, to każdy z zaproponowanych tytułów otrzyma równą ilość punktów, czyli 60 punktów podzielonych przez ilość podanych płyt. Brzmi to może cokolwiek niejasno, ale to my będziemy zliczać głosy, a Waszym zadaniem jest jedynie podać listę swoich ulubionych krążków 2008 roku ;) Uwaga! Nie ma podziału na Polskę i świat.
2. W drugiej kategorii wybieracie najlepsze koncerty 2008 roku (pojedyncze, trasy koncertowe lub festiwale): te, w których osobiście uczestniczyliście, jak również te, które zobaczyliście na DVD, w necie etc. Można podać maksymalnie 3 pozycje.
3. Trzecia kategoria to ujście dla Waszych frustracji związanych z 2008 roku w muzyce metalowej i ekstremalnej, czyli największe rozczarowanie 2008 roku. Możecie wymienić maksymalnie trzy płyty, zespoły, wydarzenia czy nawet konkretne osoby, czyli to co najbardziej Was wkurzyło, zawiodło lub okazało się w Wasze opinii największym syfem, kichą i żenadą.

Nie trzeba podawać swoich głosów we wszystkich trzech kategoriach. Można ograniczyć się do tej najważniejszej, czyli "Mrocznej Dychy Roku". Wśród wszystkich uczestników rozlosujemy symboliczne nagrody muzyczne ufundowane przez sponsorów, których nazwy podamy już wkrótce. Podanie tytułów z krótkim uzasadnieniem dlaczego właśnie podobały się Wam dane wydawnictwa będzie premiowane dodatkowymi nagrodami.

Na Wasze głosy czekamy do 31 stycznia 2009 roku i ani dnia dłużej. Maile wysyłajcie na adres mroczna_konkursy@go2.pl i nie zapomnijcie o podaniu swojego pełnego adresu pocztowego. Dopuszczamy również wysłanie głosów pocztą analogową, adres można znaleźć w dziale "O Nas". Zapraszamy do udziału! Wyniki podamy w dziale "Konkursy" na początku lutego 2009 roku.KONKURS NIGHTLY GALE


Ogłaszamy konkurs, w którym do wygrania jest kilka najnowszych wydawnictw z logo najlepszej krajowej ekipy doom metalowej NIGHTLY GALE pt. "Imprint". W tym celu odpowiedzieć prawidłowo na następujące pytanie: "jaki jest aktualny skład zespołu NIGHTLY GALE?". Wystarczy podanie imion i nazwisk muzyków.
Odpowiedzi należy do nas przysłać mailem (przypominamy, że jedyny adres, na który należy je wysyłać to mroczna_konkursy@go2.pl), podając w mailu również swój pełny adres pocztowy. Termin nadsyłania odpowiedzi to 15 lipca. Fundatorem nagród jest sam zespół. Zapraszamy do udziału i życzymy szczęścia w losowaniu!!!KONKURS FORESHADOW MUSIC


Drugi z konkursów, które ogłaszamy w czerwcu 2008 roku wiąże się z możliwością wygrania jednego z kilku składaków ufundowanych przez Foreshadow Music. Na płytce znajdują się nagrania z dystrybuowanych lub wydawanych przez tę firmę albumów, m.in. takich wykonawców, jak METHADRONE, VICIOUS ART, ETERNAL DEFORMITY, DARK SUNS, THORIUM, MANEGARM, ANAL VOMIT, THANATOSCHIZO, THISQUIETARMY i wielu innych. Oto pytanie konkursowe: "pod jakim adresem www można znaleźć sklep internetowy prowadzony przez ludzi z Foreshadow Music, a w którym można kupić wszystkie wymienione powyżej wydawnictwa i mnóstwo więcej?". Prawidłowe odpowiedzi przesyłajcie mailem na adres mroczna_konkursy@go2.pl, a w mailu nie zapomnijcie podać swojego pełnego adresu pocztowego. Termin nadsyłania odpowiedzi to również 15 lipca. Zapraszamy do udziału i życzymy szczęścia w losowaniu!!!KONKURS ACCOMPLICE AFFAIR NIE ZOSTAŁ ROZWIĄZANY


W związku z brakiem dostępu do skrzynki mailowej mrocznastrefa@go2.pl i co za tym idzie - możliwością sprawdzenia wiadomości, w tym także odpowiedzi na konkurs związany z projektem ACCOMPLICE AFFAIR jesteśmy zmuszeni poprosić Was o ponowne nadsyłanie maili na inny adres mailowy. Ten adres to mroczna_konkursy@go2.pl. Bardzo przepraszamy za niedogodności, ale pomimo różnych prób nie udało nam się dotąd przełamać biurokracji panującej - jak się okazuje - także w firmach internetowych. Przypominamy więc, że wszystkich miłośników brzmień spod znaku Puszki Pandory zapraszamy do wzięcia w konkursie, w którym nagrodami są 3 egzemplarze najnowszego materiału polskiego projektu dark ambient ACCOMPLICE AFFAIR. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na proste pytanie: "jak brzmi tytuł tego wydawnictwa, które jest jednocześnie drugim albumem ACCOMPLICE AFFAIR?". Maile ślijcie na adres mroczna_konkursy@go2.pl wpisując "Konkurs ACCOMPLICE AFFAIR" w temacie. Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do 10 maja.KONKURS ACCOMPLICE AFFAIR


Wszystkich miłośników brzmień spod znaku Puszki Pandory zapraszamy do wzięcia w konkursie, w którym nagrodami są 3 egzemplarze najnowszego materiału polskiego projektu dark ambient ACCOMPLICE AFFAIR. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na proste pytanie: "jak brzmi tytuł tego wydawnictwa, które jest jednocześnie drugim albumem ACCOMPLICE AFFAIR?". Maile ślijcie na adres mrocznastrefa@go2.pl wpisując "Konkurs ACCOMPLICE AFFAIR" w temacie. Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do 10 kwietnia.WYNIKI PLEBISCYTU "MROCZNA DYCHA 2007 ROKU"


Poniżej znajdziecie wyniki plebiscytu ogłoszonego przez nasz serwis pod koniec ubiegłego roku, a zamkniętego 31 stycznia 2008 roku. Oprócz wyników oczywiście lista osób nagrodzonych (za wszystkie głosy dziękujemy, a laureatom gratulujemy!), lista sponsorów nagród oraz zestawienia osób współpracujących z naszym serwisem. Zapraszamy do lektury!!!

(KATEGORIA 1: MROCZNA DYCHA ROKU - NAJLEPSZE WYDAWNICTWA):

1. BEHEMOTH - The Apostasy (zwycięstwo z miażdżącą przewagą!)
2. INFERNAL WAR - Redesekration
3. ROTTING CHRIST - Theogonia

4. VITAL REMAINS - Icons of Evil
5. THUNDERBOLT - Apocalyptic Doom
6. NILE - Ithyphalic
7. MARDUK - Rom 5:12
8. STILLBORN - Manifiesto de Blasfemia
9. IMMOLATION - Shadows In the Light
10. PARADISE LOST - In Requiem
(druga dycha roku):
11. ULVER - Shadows of the Sun
12. DREAM THEATER - Systematic Chaos
13. DOWN - Over the Under
        MAYHEM - Ordo Ad Chao
14. WATAIN - Sworn To the Dark
15. ELECTRIC WIZARD - Witchcult Today
16. ANTIGAMA - Resonance
17. MUNICIPAL WASTE - Art of Partying
18. ABSCESS - Horrorhammer
19. PORCUPINE TREE - Fear of a Blank Planet
        DIMMU BORGIR - In Sorte Diaboli
20. REVELATION OF DOOM - Shemhamforash

(KATEGORIA 2: NAJLEPSZY KONCERT ROKU):

1. BRUTAL ASSAULT 2007 (Czechy)
2. BLITZKRIEG 4 (VADER, ROTTING CHRIST, KRISIUN, INCANTATION, FUNEBRE)
3. METALMANIA 2007

4. MYSTIC FESTIVAL 2007
        THERION W POLSCE

(KATEGORIA 3: ROZCZAROWANIE/SYF ROKU):

1. TRAGICZNA ŚMIERĆ VITKA Z DECAPITATED & ex aequo
        ODWOŁANIE WIELU KONCERTÓW I TRAS KONCERTOWYCH W POLSCE (m.in. IMMOLATION...)
2. "CZARNA LISTA" R. NOWAKA
3. NAUMACHIA - Callous Kagathos CD

4. CREMASTER - Pumpernikel CD
5. BRAK NOWEJ PŁYTY MORBID ANGEL

(LISTA OSÓB NAGRODZONYCH): Karol Krześniak (Kraków), Maurycy Bilski (Poznań), Karolina Chwiałkowska (Mikołów), Artur Myszor (Łaziska Górne), Piotr Trudnowski (Grudziądz), Monika Lebioda (Osieczna), Arkadiusz Chrzanowski (Środa Śląska), Wojciech Nesteruk (Hajnówka), Sławomir Ćwiek (Sępólno Krajeńskie) i Andrzej Skowron (Mielec)

(SPONSORZY NAGRÓD): EMI MUSIC POLSKA, PAGAN RECORDS, BEAST OF PREY, REDRUM 666, AGONIA RECORDS, MROCZNA STREFA.COM, FORESHADOW PRODUCTIONS.

***

ZESTAWIENIA OSÓB WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z NASZYM SERWISEM:

(Wojciech "Diovis" Szymański)

(NAJLEPSZY ALBUM ROKU):

1. GALLHAMMER - Ill Innocence
2. ENTOMBED - Serpent Saints - Ten Ammendments
3. THERION - Gothic Kabbalah
4. COLOSSEUM - Chapter 1: Delirium
5. TYPE O NEGATIVE - Dead Againv 6. NEWBREED - Child of the Sun
7. ZATOKREV - Bury the Ashes
8. MINSK - The Ritual Fires of Abandonment
9. INFERNAL WAR - Redeskration
        BEHEMOTH - The Apostasy
10. SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM - In Glorious Times
11. HOLLOW CORP. - Cloister of Radiance
        NEUROSIS - Given To the Rising
12. DAVID GALAS - The Cataclysm
13. TOXIC BONKERS - Progress
14. DESIDERII MARGINIS - Seven Sorrows
15. DEMONICAL - Servants of the Unlight
        EVILE - Enter the Grave
16. ABSCESS - Horrorhammer
17. ANTIGAMA - Resonance
18. SHINING - V: Halmstad
        KROHM - The Haunting Presence
19. MASSEMORD - Let the World Burn
        STILLBORN - Manifiesto de Blasfemia
20. PARADISE LOST - In Requiem
        SWALLOW THE SUN - Hope

(DEMO/PROMO/WŁASNA PRODUKCJA ROKU):

1. HETANE - We Are the People
2. ETERNAL DEFORMITY - Frozen Circus
3. MORD 'A' STIGMATA - Uberrealistic
4. MORTAR - M 33
5. TERRORDOME - Shit Fuck Kill
6. EXCIDIUM - Infernal Oath
7. BLOODWRITTEN - Iniquity Intensity Insanity
8. MIAZMA - Pure Horror
9. NEURONIA - First Blood
10. MOTORBREATH - Funeral Show
        PURE HATE - This Is the War
        SARATAN - The Cult of Vermin

(KONCERT ROKU):

1. BLITZKRIEG 4 (VADER, ROTTING CHRIST, KRISIUN, INCANTATION, FUNERUS), "Od Nowa", Toruń
2. WATERFALL, "Piwnica 21", Grudziądz
3. POLISH APOSTASY TOUR (BEHEMOTH, HATESPHERE, ROOTWATER), "Od Nowa", Toruń
4. DARZAMAT, BUTELKA, JESUS CHRYSLER SUICIDE, ruiny zamku krzyżackiego, Toruń
5. REBEL ANGELS TOUR 2007 (HATE, DARZAMAT, CRIONICS, SAMMATH-NAUR), Bydgoszcz, "Route 66"

***

(V.Ziutek)

(NAJLEPSZE WYDAWNICTWA 2007 ROKU):

1. Korpiklaani - Tervaskanto (folkmetal)
2. Arkona - Ot Serdca K Nebu (folkmetal)
3. Svarrogh - Balkan Renaissance (folkmetal/neofolk/ambient)
4. Znicz - Kryży Abiarechi (folkmetal)
5. Guda i The Drolls - Zara (folk/medieval folk)
6. Percival - Eiforr (folkmetal/medieval folk)
7. Żywiołak - Muzyka Psychodelicznej Świtezianki EP (folkmetal)
8. Alnestabs - Kerda etbaudinlai Prusan meddin!!! (zajawka płyty na oficjalnej stronie zespołu) (neofolk)
9. Orkiestra pw. św. Mikołaja - Stara Muzyka - Nowa Muzyka - zwłaszcza II krążek tego albumu czyli "Nowa Muzyka" (folk/neofolk-jazz)
10. Arkain - XXV Eden (speed/heavy metal)
11. Buttia - Kolo Buttya (paganfolk/folk)

(KONCERT ROKU):

1. Tomá? KOČKO & ORCHESTR - grudniowy koncert w Warszawskiej PraCoVni oraz minitrasa w Polsce w wakacje
2. Holloenek Hungarica, "Chatka Żaka", Lublin (folkmetal/medieval folk w ramach "Mikołajek Folkowych 2007"), generalnie tegoroczne MF były znakomite
3. Korpiklaani - Firlej, Wrocław

(ROZCZAROWANIE ROKU):

1. Fatalny koncert Żywiołaka w "Dobrej Karmie" (wielkie opóźnienie, koszmarna akustyka) i bezsensowne rozdrabnianie się tego zespołu na drobne w 2007-mym
2. Drogie bilety na koncertyPLEBISCYT "MROCZNA DYCHA 2007 ROKU"


Jak co roku ogłaszamy plebiscyt podsumowujący kolejne 12 miesięcy w świecie muzyki metalowej (wszelkie odmiany) i ekstremalnej (industrial, neo-folk, dark ambient etc.). Tym razem dokonaliśmy kilku drobnych korekt w kategoriach, w których będziecie głosować. Zanim zagłosujecie, przeczytajcie uważnie zasady konkursu. Oto szczegóły:
1. W pierwszej kategorii wybieracie najlepsze wydawnictwa z muzyką metalową i ekstremalną 2007 roku, czyli swoją własną "Mroczną Dychę Roku", w czego skład wchodzą zarówno pełne albumy, mini-albumy, epki, demówki itp. Możecie podać 10-20 swoich ulubionych tytułów wydanych w tym roku, ewentualnie również tych, które ukazały się pod koniec 2006 roku. Punktacja jest następująca: 1.miejsce - 10 pkt., 2.miejsce - 9 pkt., 3.miejsce - 8 pkt. (...) 10.miejsce - 1 pkt. 11-20 miejsce - 0,5 pkt. Jeśli nie podacie kolejności, to każdy z zaproponowanych tytułów otrzyma równą ilość punktów, czyli 60 punktów podzielonych przez ilość podanych płyt. Brzmi to może trochę skomplikowanie, ale to my będziemy zliczać głosy, a Waszym zadaniem jest jedynie podać listę swoich ulubionych krążków 2007 roku ;) Uwaga! Nie ma podziału na Polskę i świat.
2. W drugiej kategorii wybieracie najlepsze koncerty 2007 roku (pojedyncze, trasy koncertowe lub festiwale): te, w których osobiście uczestniczyliście, jak również te, które zobaczyliście na DVD, w necie etc. Można podać maksymalnie 3 pozycje.
3. Trzecia kategoria to ujście dla Waszych frustracji związanych z 2007 roku w muzyce metalowej i ekstremalnej, czyli największe rozczarowanie 2007 roku. Możecie wymienić maksymalnie trzy płyty, zespoły, wydarzenia czy nawet konkretne osoby, czyli to co najbardziej Was wkurzyło, zawiodło lub okazało się w Wasze opinii największym syfem, kichą i żenadą.

Nie trzeba podawać swoich głosów we wszystkich trzech kategoriach. Można ograniczyć się do tej najważniejszej, czyli "Mrocznej Dychy Roku". Wśród wszystkich uczestników rozlosujemy nagrody muzyczne ufundowane przez sponsorów, których nazwy podamy już wkrótce. Podanie tytułów z krótkim uzasadnieniem dlaczego właśnie podobały się Wam dane tytuły będzie premiowane dodatkowymi nagrodami.

Na Wasze głosy czekamy do 31 stycznia 2008 roku i ani dnia dłużej. Maile wysyłajcie na adres mrocznastrefa@go2.pl i nie zapomnijcie o podaniu swojego pełnego adresu pocztowego. Dopuszczamy również wysłanie głosów pocztą analogową, adres można znaleźć w dziale "O Nas". Zapraszamy do udziału! Wyniki podamy w dziale "Konkursy" w lutym 2008 roku.WYNIKI PLEBISCYTU "MROCZNA DYCHA 2006 ROKU"


Poniżej znajdziecie wyniki plebiscytu ogłoszonego przez nasz serwis pod koniec ubiegłego roku, a zamkniętego 20 stycznia. Oprócz wyników oczywiście lista osób nagrodzonych (za wszystkie głosy dziękujemy, a laureatom gratulujemy!) oraz zestawienia osób współpracujących z naszym serwisem. Zapraszamy do lektury!!!

(KATEGORIA 1: MROCZNA DYCHA ROKU - ALBUMY):

1. SLAYER - "Christ Illusion"
2. AZARATH - "Diabolic Impious Evil"
3. URGEHAL - "Goatcraft Torment"

4. AMON AMARTH - "On Oden On Our Side"
5. CELTIC FROST - "Monotheist"
6. SATYRICON - "Now, Diabolical"
7. VADER - "Impressions In Blood"
8. HERMH - "Eden's Fire"
9. GORGOROTH - "Ad Majorem Sathanas Gloriam"
10. ANAAL NATHRAKH - "Eschaton"
(druga dycha roku):
11. DECAPITATED - "Organic Hallucinosis"
      NAPALM DEATH - "Smear Campaign"
12. STRAPPING YOUNG LAD - "The New Black"
13. KATATONIA - "The Great Cold Distance"
14. TRAUMA - "Hamartia" (MCD)
15. REGURGITATE - "Sickening Bliss"
16. SUFFOCATION - "Suffocation"
17. NON OPUS DEI - 'The Quintessence"
18. HAEMORRHAGE - "Apology For Pathology"
19. DEICIDE - "Stench For Redemption"
20. MELECHESH - "Emissaries"

(KATEGORIA 2: DEMO/PROMO/WŁASNA PRODUKCJA ROKU):

1. EMPHERIS - "Promo 2006"
2. WARFIST - "Tunes of Hell And Alcohol"
3. BELETH / WINGS OF WAR - "The Flames of Evil"
4. MOLOCH LETALIS - "Cold Execution"
5. BESTIAR - "Inferno Invert"
      ARATHYR - "Path of Abomination"

(KATEGORIA 3: KONCERT ROKU):

1. OBITUARY/GRAVE/SINISTER/CATAMENIA - Warszawa
2. BLITZKRIEG 4 (VADER/TRAUMA/AZARATH/VESANIA)
3. SATYRICON W POLSCE

(KATEGORIA 4: ROZCZAROWANIE/SYF ROKU):

1. ODWOŁYWANIE KONCERTÓW W POLSCE (Dark Funeral, Black Metal Festival etc.)
2. CENY PŁYT/KASET/BILETÓW NA KONCERTY
3. RZĄD IV RP
4. NIEPOTRZEBNE POWROTY STARYCH ZESPOŁÓW
5. SATYRICON - "Now, Diabolical"

(LISTA OSÓB NAGRODZONYCH): Paweł Grudzień (Józefów), Michał Skwierawski (Londyn, UK), Aleksandra Napiórkowska (Łomianki), Marcin Włodawski (Wrocław), Grzegorz Pietrzak (Łódź), Andrzej Styczeń (Koszalin), Michał Urbański (Działdowo), Anna Więckowska (Rzeszów), Piotr Kłodawski (Grudziądz), Aleksander Iljuszyn (Mińsk, Białoruś)

***

ZESTAWIENIA OSÓB WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z NASZYM SERWISEM:

(Wojciech "Diovis" Szymański)

(NAJLEPSZY ALBUM 2006 ROKU):

1. CELTIC FROST - Monotheist
2. NEGURA BUNGET - OM
3. AZARATH - Diabolic Impious Evil
4. MY DYING BRIDE - A Line of Deathless Kings
5. DISMEMBER - The God That Never Was
6. ORDO ROSARIUS EQUILIBRIO - [Apocalips]
7. THE GATHERING - Home
8. KATATONIA - The Great Cold Distance
9. SUFFOCATION - Suffocation
10. ARKONA - Vo Slavu Velikim
      BESTIAL MOCKERY - Gospel of the Insane
11. DARKTHRONE - The Cult Is Alive
12. LEVIATHAN / SAPTHURAN - Split-CD
13. MINISTRY - Rio Grande Blood
14. VADER - Impressions In Blood
15. SLAYER - Christ Illusion
16. URSKUMUG - Am Nodr
17. MADDER MORTEM - Desiderata
18. STARKWEATHER - Croatoan
19. TOOL - 10 000 Days
      BLINDEAD - Devouring Weakness
20. IPERYT - Totalitarian Love Pulse
      DECAPITATED - Organic Hallucinosis

(DEMO/PROMO/WŁASNA PRODUKCJA ROKU):

1. PRAESEPE - NGC 2632 v M44
2. INSEMINATOR - Into the Rotten Coma We Drift
3. PURE HATE - My Enemy
4. EMBRIONAL - Cusp of Evil
5. NECROCIDE - Necroterror
6. CALM HATCHERY - El-Alamein
7. NUCLEAR VOMIT - Bestial Masturbation
8. MORD 'A' STIGMATA - Synthetic Calm
9. SARATAN - Infected With Life
10. MY FIRST LIE - Venus / Lucifer
      WARFIST - Tunes of Hell And Alcohol
      BESTIAR - Inferno Invert

(KONCERT ROKU):

1. Torment Tour 2006 (Toruń, "Od Nowa")
2. Demigod Tour II (Bydgoszcz, "Kuźnia")
3. Abracadabra Gothic Tour (Toruń, "Od Nowa")
4. ConTrust Tour (Toruń, "Od Nowa")
5. Blitzkrieg 4 (Toruń, "Od Nowa")

***

(Filip "Cannibal")

(ALBUM ROKU):

1. KRISIUN - Assassination
2. BENIGHTED - Identisick
3. DEICIDE - Stench of Redemption
4. CANNIBAL CORPSE - Kill
5. TRAUMA - Hamartia
6. LEGION OF THE DAMNED - Malevolent Rapture
7. HELL-BORN - Cursed Infernal Steel
8. SKINLESS - Trample the Weak, Hurdle the Dead
9. PYORRHOEA - The Eleventh Thou Shalt Be My Slave
10. VADER - Impressions In Blood

(KONCERT ROKU):

1. Gutting Europe IV Tour 2006 (Katowice, Mega Club)
2. Demigod Tour II (Katowice, Mega Club)
3. Blitzkrieg 4 (Katowice, Mega Club)
4. Torment Tour 2006 (Katowice, Mega Club)
5. Rat Race Tour 2006 (Katowice, Mega Club)

***

(Mikołaj "Manstein" Kunz)

(ALBUM ROKU):

1. ANCIENT RITES - Rubicon
2. LEGION OF THE DAMNED - Malevolent Rapture
3. UNLEASHED - Midvinterblot
4. BELPHEGOR - Pestapokalypse VI
5. SINISTER - Afterburner
6. DEICIDE - The Stench of Redemption
7. SADUS - Out For Blood
8. CANNIBAL CORPSE - Kill
9. SEVERE TORTURE - Fall of the Despised
10. GRAVE - As Rapture Comes
11. KRISIUN - Assassination
12. VADER - Impressions In Blood
13. AETERNUS - Hexaeon

(WYDARZENIE ROKU):

1. Wacken Open Air 2006
2. Trasa Masters Of Death Tour 2006
3. Party San Open Air 2006
4. Reaktywowanie Angel Corpse
5. Reaktywowanie Immortal

(ROZCZAROWANIE ROKU):

1. Polityka partii rządzących w stosunku do koncertów metalowych w Polsce
2. Śmierć Jona Nodtveidta (Dissection)
3. Śmierć Jesse Pintado (Napalm Death)
4. Brak nowej płyty Morbid Angel
5. Rozpad Kaamos

WYNIKI PLEBISCYTU "MROCZNA DYCHA 2005 ROKU"


Poniżej znajdziecie wyniki plebiscytu ogłoszonego przez nasz serwis we współpracy z innymi mediami, między innymi z zaprzyjaźnionym portalem The Nocturnal Battle Of Chariots (www.nbc.art.pl). Czy są zaskakujące? - przekonajcie się o tym sami. Oprócz wyników oczywiście lista osób nagrodzonych (za wszystkie głosy dziękujemy, a laureatom gratulujemy!), lista sponsorów nagród oraz zestawienia osób współpracujących z naszym serwisem. Zapraszamy do lektury!!!

(KATEGORIA 1: MROCZNA DYCHA ROKU - ALBUMY):

1. INFERNAL WAR - "Terrorfront" (Agonia Records)
2. TRAUMA - "DetermiNation" (Empire Records)
3. RIVERSIDE - "Second Life Syndrome" (Mystic Production / InsideOut)
4. NON OPUS DEI - "VI: The Satanachist's Credo" (Pagan Records)
5. ANOREXIA NERVOSA - "Redemption Process" (Listenable Records / Mystic Production)
6. HATE - "Anaclasis" (Empire Records)
7. NILE - "Annihilation of the Wicked" (Relapse Records / Mystic Production)
8. LOST SOUL - "Chaostream" (Empire Records)
9. NEVERMORE - "This Godless Endeavor" (Century Media Records / Mystic Production)
10. OPETH - "Ghost Reveries" (Roadrunner Records)
(druga dycha roku):
11. STILLBORN - "Satanas el Grande" (Pagan Records)
12. ROADRUNNER UNITED - "The All Star Sessions" (Roadrunner Records)
13. VADER - "The Art of War" (Regain Records / Mystic Production)
14. VESANIA - "God the Lux" (Empire Records)
15. STRAPPING YOUNG LAD - "Alien" (Century Media Records / Mystic Production)
16. IMMOLATION - "Harnessing Ruin" (Listenable Records / Mystic Production)
17. MOONSORROW - "Verisäkeet" (Spinefarm Records / Mystic Production)
18. HUNTER - "T.E.L.I."
19. HATE ETERNAL - "I, Monarch" (Earache Records / Mystic Production)
20. NEWBREED - "If I Were The Rain" (Foreshadow Productions)

(KATEGORIA 2: DEMO/PROMO ROKU):

1. NEWBREED - "Lost" (Metalrulez Productions)
2. INFATUATION OF DEATH - "Bestial Devilized Hell" (demo '05)
3. METAL INVADERS - "Demo 2005"
4. FAECES / FLAGELLATION / DENEB - "Killing is an Art Form" (Old Temple)
5. EMPHERIS - "Ancient Necrostorms"

(KATEGORIA 3: KONCERT ROKU):

1. MYSTIC FESTIVAL (IRON MAIDEN, NIGHTWISH, KREATOR, BEHEMOTH, PRIMAL FEAR, FRONTSIDE, DRAGONFORCE), Stadion Śląski, Chorzów, 29.05.2005
2. BLITZKRIEG 3 (VADER, ROTTING CHRIST, ANOREXIA NERVOSA, LOST SOUL)
3. METALMANIA, "Spodek", Katowice

(KATEGORIA 4: ROZCZAROWANIE ROKU):

1. KAT
2. Metal Mind Productions
3. Śmierć Docenta (VADER)
4. Castle Party, Bolków
5. Ceny płyt i kaset

LISTA OSÓB NAGRODZONYCH: Bartek Mazurczak, Sebastian Tadajewski, Michał Karpiński, Paulina Cieplińska, Tomasz Bugajski, Magda Borowska, Artur Myszor, Michał Urbański, Marta Stawiszczyn, Tomasz Kulwicki, Paweł Biegajski, Anna Nowacka, Aleksandra Pograniczna, Wojciech Nesteruk, Agnieszka Nowaczyk, Krzysztof Januszewski, Tadeusz Sawicki, Tomasz Strzyżykowski, Tomasz Gołąb, Kamil Franczyk

LISTA SPONSORÓW NAGRÓD DO PLEBISCYTU: MAD LION RECORDS, PAGAN RECORDS, DARK SYMPHONIES, RED STREAM, ZYX MUSIC POLSKA / MUSIC NET, EMPIRE RECORDS / "THRASH 'EM ALL", "MEGA SIN", FORESHADOW PRODUCTIONS, LOHENFESTE, OLD TEMPLE, BEAST OF PREY, CONTRAS MUSIC / ROOTWATER, zespół NIGHTLY GALE...

***

ZESTAWIENIA OSÓB WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z NASZYM SERWISEM:

(Małgorzata "Astarte" Genca)

(Album Roku):

1. VESANIA - "God the Lux" (Empire Records)
2. BEHEMOTH - "Demigod" (wydanie Century Media 2005)
3. TRAUMA - "DetermiNation" (Empire Records)
4. ANTIGAMA - "Discomfort" (Selfmadegod Records)
5. ANOREXIA NERVOSA - "Redemption Process" (Listenable Records)
6. KAAMOS - "Lucifer Rising" (Candlelight Records)
7. MORTAL LOVE - "I Have Lost..." (Massacre Records)
8. STRAPPING YOUNG LAD - "Alien" (Century Media Records)

(Demo/Promo Roku):

1. HYPOCRISY - "Virus"
2. RAVENDUSK - "Astroblack"
3. INTERIOR - "Promo Only"

(Koncert Roku)

1. BEHEMOTH / FRONTSIDE / PANDEMONIUM - 9.03, Rzeszów
2. BLITZKRIEG 3 - 6.09, Lublin
3. ABRACADABRA GOTHIC TOUR - 24.10, Lublin

***

(Kuba "kaReL" Karelus)

(Album Roku):

1. ANOTHER MESSIAH - "Dark Dreams My Child" (własna produkcja)
2. THE PROJECT HATE MCMXCIX - "Armageddon March Eternal - Symphonies of Slit Wrists" (Threeman Recordings)
3. THE FIRSTBORN - "The Unclenching Fists" (ProCon Media)
4. NEWBREED - "If I Were The Rain" (Foreshadow Productions)
5. NIGHTLY GALE - "Illusion of Evil" (własna produkcja / EastSide)
6. ASGAARD - "eyeMDXtasy" (MMP)
7. AZAGHAL - "Codex Antitheus" (Avantgarde Music)
8. NON OPUS DEI - "VI: The Satanachist's Credo" (Pagan Records)
9. RIVERSIDE - "Second Life Syndrome" (Mystic Productions / Inside Out)
10. HEADMEAT - "Mass Sociogenic Illness" (Red Stream / Baphomet Records)
11. HOLY DEATH - "The Knight, Death and the Devil" (Redrum 666 / Fallen Angel 666)
12. SIX DEGREES OF DESPERATION - "Triotus, Tricephalus and Tribadism" (Elysion)
13. FILLI NIGRANTIUM INFERNALIUM - "Fellatrix Discordia Pantokrator" (ProCon Media)
14. FORSAKEN - "Dominaeon" (Golden Lake Productions)
15. DEMISE - "Torture Garden" (Empire Records)
16. EBOLIE - "Elevation Into Disintegration" (Grindhead Records)
17. OBTEST - "Is Kartos I Karta" (Ledo Takas Records)
18. EMANCER - "The Menace Within" (Golden Lake Productions)
19. MORRIGAN - "Headcult" (Undercover Records)
20. DISSIMULATION - "Prakeikimas" (Ledo Takas Records)
& BEYOND TERROR BEYOND GRACE - "Still Human, Still Humane?" (Grindhead Records)

(Demo/Promo Roku):

1. METAL INVADERS - "Demo 2005"
2. WHITE CROW - "Creatio ex Nihilo"
3. PROFUNDIS - "Nokturn"
4. CHAOSPHERE - "Reign in Chaos"
5. THY WORSHIPER - "Signum"

(Koncert Roku):

1. COMA, 12.11.2005, MDK Andrychów

***

(Tomek Lewicki)

(Album Roku):

1. BAD SECTOR - "Kosmodrom" (Wyastyx Rec.)
2. ORDO ROSARIUS EQUILIBRIO / SPIRITUAL FRONT - "Satyriasis" (Cold Meat Industry)
3. HERR - "The Winter of Constantinople" (Cold Spring)
4. BAD SECTOR + Tomasso Lisa - "Reset / Rebis Periferiche" (Old Europa Cafe)
5. JOB KARMA - "Strike" (Ars Benevola Mater)
6. SPIRITUAL FRONT / AIN SOPH / DAVID E. WILLIAMS / NAEVUS - "1' Congresso Neo Pop 'n' Folk" (Old Europa Cafe)
7. ARDITI - "Spirits Of Sacrifice" (Regain Records)
8. HERR / DER ARBEITER / STORM OF CAPRICORN / GHOSTS OF BRESLAU - "Hopes Die In Winter" (Beast Of Prey)
9. MELEK-THA - "War Is Coming" (Dark Vinyl)
10. HERR / THE DAYS OF THE TRUMPET CALL / DEAD MAN'S HILL / VON THRONSTAHL - "Sturmgewitter Ziehn Durchs Land" (Carpe Noctem)
11. COPH NIA / MINDSPAWN - "Erotomechanics" (Punch Records)
12. V/A - "Gloria Victis, Vae Victis" (WOP)
13. NEKYIA - "Purgatory As the Serpent Domain" (Beast Of Prey)
14. NOVY SVET / O PARADIS - "Destello de Estrellas en la Frente" (Punch Records)
15. KRIEGSFALL-U - "Kriegsfall-U" (Cold Spring)

(Demo/Promo Roku):

1. KONAU - "Speech From the Shadow"
2. GOAT THRON - "Delight of Evil"

(Koncert Roku):

1. AZARATH - Malbork
2. VADER - Toruń
3. ROTTING CHRIST - Toruń

(Rozczarowanie Roku):

1. Brak koncertów w zapiździewie o nazwie Grudziądz
2. Nowa płyta A CHALLENGE OF HONOUR - "Seven Samurai"

***

(V. Ziutek)

(Album Roku):

AULI - "Sen dzirdeju"
BALKAN SEVDAH - "Ramizem"
KULGRINDA - "Prusu Giesmes"
MOONSORROW - "Verisäkeet"
SALTUS - "Imperium Słońca"
SLAVLAND - "Szepty Starych Dębów"
WERCHOWYNA - "Pieśni święte i grzeszne" (dwupłytówka - zwłaszcza ta z grzesznymi ;-) )
DRUDKH - "Liebiedynyj Szliak",
NON OPUS DEI - "VI: The Satanachist's Credo"
ARKONA (Rus) - "Liepta"
ASTROFAES - "...Those Whose Past Is Immortal"
ROKSANA VIKALUK - "Barwy - Absolutely Live"
ETHNICA - "Fairy Wood"
FINNTROLL - "Nattfödd"

(Demo/Promo Roku):

ACRIMONIA - "Parasite"
DELICTUM INITIAE - "The Curse of This World"
MUZYKA Z DROGI - "Pieśni z Polski, Ukrainy i Rosji"

(Koncert Roku):

HELLOWEEN, Warszawa
"Party San 2005", Bad Berka, Niemcy
"Mistyczna Noc 2005", (NOKTURNAL MORTUM, ADULTERY...), Katowice

(Rozczarowanie Roku):

Bruvoll & Halvorsen, koncert na Nowej Tradycji 2005

***

(Warzych)

(Album Roku):

1. NILE - "Annihilation of the Wicked"
2. ORIGIN - "Echoes of Decimation"
2. NIGHTLY GALE - "Illusion of Evil"
4. IMMOLATION - "Harnessing Ruin"
5. NEVERMORE - "This Godless Endeavor"
6. HATE ETERNAL - "I, Monarch"
7. DEATHBOUND - "Doomsday Comfort"
8. NEURAXIS - "Truth Beyond"
9. THE ETERNAL - "Sleep of Reason"
10. TRAUMA - "Determination"
10. HATE - "Anaclasis"
11. THE PROJECT HATE MCMXCIX - "Armageddon March Eternal - Symphonies of Slit Wrists"
12. CEPHALIC CARNAGE - "Anomalies"
13 .TYRANNY - "Tides of Awakening"
14. ROTTEN SOUND - "Exit"
15. BIOMECHANICAL - "Empires of the Worlds"
15. LOST SOUL - "Chaostream"

(Demo/Promo Roku):

1. EYECONOCLAST - "Clustered Dead Ending Corridors"
2. REDEMPTOR - "None Pointless Balance"

(Koncert Roku):

1. VITAL REMAINS - Toruń, "Od Nowa"
2. EVERGREY - "A Night to Remember" DVD
3. IMMOLATION - "Bringing Down the World" DVD

***

(Wojciech "Diovis" Szymański)

(Album Roku):

1.NIGHTLY GALE - "Illusion of Evil" (własna produkcja / EastSide)
2. NILE - "Annihilation of the Wicked" (Relapse Records)
3. NOKTURNAL MORTUM - "Mirowozzrienije" (Oriana Music, 2004)
4. IMMOLATION - "Harnessing Ruin" (Listenable Records)
5. MORTAL LOVE - "I Have Lost..." (Massacre Records)
6. DEINONYCHUS - "Insomnia" (My Kingdom Music, 2004)
7. CEPHALIC CARNAGE - "Anomalies" (Relapse Records)
8. INFERNAL WAR - "Terrorfront" (Agonia Records)
9. DARK FUNERAL - "Attera Totus Sanctus" (Regain Records)
10. NON OPUS DEI - "VI: The Satanachist's Credo" (Pagan Records)
& EVOKEN "Antithesis of Light" (Avantgarde Music)
11. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - "Relic Dances" (Redblack Productions, 2004)
12. SEPHIROTH - "Draconian Poetry" (Cold Meat Industry)
13. ORIGIN - "Echoes of Decimation" (Relapse Records)
14. ANTIGAMA - "Zeroland" (Selfmadegod Records)
15. SWALLOW THE SUN - "Ghosts of Loss" (Firebox Music)
& ORDO ROSARIUS EQUILIBRIO / SPIRITUAL FRONT - "Satyriasis" (Cold Meat Industry)
16. MOONSORROW - "Verisäkeet" (Spinefarm Records)
17. TUNER - "Totem" (Unsung Records)
18. ARKONA (Ros) - "Liepta" (Sound Age Production)
19. HERR / DER ARBEITER / STORM OF CAPRICORN / GHOSTS OF BRESLAU - "Hopes Die In Winter" (Beast Of Prey)
20. RAM-ZET - "Intra" (Tabu Recordings)
& TYRANNY - "Tides of Awakening" (Firedoom Music)

(Demo/Promo Roku):

1. ACRIMONIA - "Parasite"
2. REDEMPTOR - "None Pointless Balance"
3. THE NO-MADS - "Deranged"
4. ADONAY - "My World"
5. METAL INVADERS - "Demo 2005"
& RAVENDUSK - "Astroblack"

(Koncert Roku):

1. Conquer Festival - Malbork, Osada Zamczysko
2. VITAL REMAINS - Toruń, "Od Nowa"
3. Abracadabra Gothic Tour (CLOSTERKELLER, ARTROSIS, VIA MISTICA) - Toruń, "Od Nowa"
4. Blitzkrieg 3 (VADER, ROTTING CHRIST...) - Toruń, "Od Nowa"
5. BEHEMOTH / FRONTSIDE / PANDEMONIUM - Toruń, "Od Nowa"