MAYHEM (Norwegia)

Historia norweskiego zespołu MAYHEM - uważanego za jedną z "ikon" norweskiego black metalu - była bardzo burzliwa.

"Darkness is growing, the eternity opens
The cemetary lights up again
As in ancient times
Fallen souls, die behind my steps
by following the freezing moon"
Ujęty w poetycki sposób obraz, jaki kreował MAYHEM. Tak piękny, że aż przerażający.

Zespół powstał z inicjatywy basisty Jorna Stubberud (Necrobutchera), perkusisty Manhaima oraz Ostein Aarseth'a (Euronymous). Byli to szkolni koledzy, mieszkali w Oslo. Inspirowali się Bathory, Celtic Frost i Venomem. Od jednego z kawałków tego prekursora black metalu - "Mayhem With Mercy" wzięła się nazwa zespołu. Dopiero dwa lata później ukazało się w liczbie 1000 kopii ich pierwsze demo "Voice of a Tortured Skull". Zespół grywał w małych klubach w Norwegii. W 1986 ukazała sie Epka "Pure Fucking Armageddon" -był to debiut Sven-Erika "Maniaca" Kristiansena. Z jego udziałem ukazuje się pierwsze oficjalne wydawnictwo "Deathcrush". Jednak po niedługim czasie miejsce Maniaca i Manhaima zajmuje Per-Yngve "Dead" Ohlin, grający wcześniej w kapeli Morbid - obecnie jedna z legend black metalu oraz Jan Axel Von Blomberg (Hellhammer).

26 listopada 1990 roku MAYHEM zagrali koncert w Leipzig, który trzy lata później ukazał się pod flagą Obscure Plasma Records. Dead popełnil samobójstwo, Necrobutcher opuścił zespół zaczynając grać black tekstowo nawiązujacy do ideologii nazistowskiej. Euronymous otwiera własny sklep muzyczny w Oslo -Hellvete oraz wytwornie Deathlike Silence Productions.
W 1993 w Norwegii płoną dziesiątki kościołów, co spowodowane jest działalnością The Black Metal Circle, do której należy wielu członków kapel black metalowych - wszystkie wydawane przez Deathlike Silence Records.
W sierpniu 1993 Euronymous zostaje znaleziony martwy w swoim apartamencie w Oslo. Dwa tygodnie później lider kapeli Burzum, Grishnackh - prawa ręka Euronymousa w wytwórni zostaje aresztowany za jego zabójstwo, skazany na rok więzienia. Nieznane są powody kłótni, której następstwem była śmierc Euronymousa. Fani spekulowali, że mogło być to spowodowane różnicą poglądu tej dwójki na black metal.
W 1994 ukazuje się najlepszy album MAYHEM - "De Mysteriis Dom Sathanas" nagrany z Christianem "Count Grishnackh" Vikernesem na basie oraz nowym wokalista Attila Csihar'em. Vikernes ponownie trafia do więzienia za podpalenie kościołów, a Hellhammer, Maniac i Necrobutcher zapraszają do współpracy gitarzystę Rune Ericksena - "Blasphemera". Po kilku latach ciszy w 1997 ukazuje się EP-ka "Wolf's Lair Abyss". Wkrótce potem ukazuje się "Mediolanum Capta Est" - album zawierający nagranie koncertu z Mediolanu. W 2000 roku ukazuje się kolejne wydawnictwo "Grand Declararation of War" wypuszczone przez Seasons Of Mist, na którym wyraźnie słychać wpływy progresywnego metalu. Album ukazuje apokaliptyczną wizję zniszczenia, zawiera szepty, monologi. Zapowiadał koniec pewnej epoki w dziejach MAYHEM. Znów następuje cisza i w 2004 ukazuje się album "Chimera", który nawiązuje do ciężkiego stylu z wcześniejszych lat kapeli, jednak część utworów cały czas zawiera progresywne inspiracje. Chóralne zakończenie niektórych utworów doskonale buduje napięcie i mistycyzm z "De Mysteriis Dom Sathanas". Następuje typowe dla MAYHEM milczenie i w kwietniu roku 2007 ukazuje się album "Ordo Ad Chao", wydawcą tego albumu jest Season Of Mist, a płyta zdobywa norweską nagrodę Spellman.
Legenda MAYHEM jest wciąż żywa!
A na żywo zobaczymy ich w 2008 roku na niektórych z europejskich festiwali.
Dyskografia:
1987 - Deathcrush (Deathlike Silence Productions), 1993 - De Mysteriis Dom Sathanas (Deathlike Silence Productions), 1995 - Dawn Of The Black Hearts (live) (Warmaster), 1997 - Ancient Skin EP (Misanthropy), 1997 - Wolf's Lair Abyss EP (Misanthropy), 1999 - Mediolanum Capta Est (live) (Avantgarde Music), 2000 - Grand Declaration Of War (Season Of Mist), 2004 Chimera (Season Of Mist), 2007 Ordo Ad Chao (Season Of Mist)


autor: Lena